Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

O výhodách a rizicích nákupů na internetu informujeme poměrně často. Nákupy na internetu jsou cenově výhodné, pohodlné, rychlé a při dodržení určitých zásad i poměrně bezpečné. Ovšem je potřeba si uvědomit, že anonymní prostředí internetu nahrává také podvodníkům. Někteří z nich na internetu vystupují pod nejrůznějšími smyšlenými jmény a nabízí mnohdy imaginární zboží, které k vám nikdy nedorazí. Nejen jednotliví prodejci, ale také internetové obchody mohou být podvodné.

Pokud nechcete přijít o své peníze a přitom máte zájem nakoupit u neověřeného prodejce (i když to příliš nedoporučujeme), nechte si objednané zboží zaslat na dobírku. Pokud zjistíte, že v doručené balíku není zboží, které jste si objednali, vše neprodleně oznamte na Policii České republiky. Policie je oprávněna tyto peníze okamžitě zajistit a vrátit podvedenému zákazníkovi!

Pokud by prodejce trval na platbě přes účet, protože bude mít sám obavy, že si balík nevyzvednete a on bude muset poslání balíku zaplatit, domluvte se pouze na platbě poštovného. Ta činí většinou kolem sto korun, záleží na velikosti zásilky. Zbytek peněz zaplaťte dobírkou. Tímto způsobem můžete přijít pouze o stokorunu a ne o tisíce.

 

Také v případě internetového podvodu, který aktuálně prověřují opavští kriminalisté, nakupující nepřišla o své peníze. Žena se s prodejcem dohodla na zaslání zboží na dobírku, kterou obdržela na začátku února 2015. Po převzetí zásilky a zaplacení částky větší jak 3 tisíce korun zjistila, že se uvnitř balíku místo objednaného telefonu Iphone 4S nachází jen několik kamenů a zmačkané noviny. Vše okamžitě oznámila a policisté tuto částku zajistili a peníze ženě vrátili. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin podvod.

Rady:

Nejlepší je nakupovat u prověřených obchodníků!

U neprověřených nikdy neplaťte předem, ale volte platbu dobírkou!

Pokud zaplatíte za balík a ten nebude obsahovat objednané zboží, ale např. kameny – volejte neprodleně Policii ČR!

 

 

Zdroje:

–  redakce SOS MaS, z. s.

– www.policie.cz (nprap. Bc. Pavla Welnová, vrchní inspektor skupina tisku a prevence Opava)