Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

PODVODNÍK SE VYDÁVAL ZA TETU

Hra o oběd v restauraci byl podvod. 

Na šternberské policisty se včera obrátila čtyřiatřicetiletá žena s tím, že ji neznámý pachatel zamezil přístup do e-mailového i Facebookového účtu. Oznamovatelka uvedla, že ji ve středu 5. ledna dopoledne přišla přes Messenger zpráva od její tety, která od ní požadovala zaslání telefonního čísla. Zdůvodnila to tím, že se jedná o soutěž, ve které vyhrají oběd v restauraci. Podmínkou bylo, že ji musí opsat a přeposlat kód, který ji přijde jako SMS zpráva. Vzápětí ženě přišly od mobilního operátora zprávy s autorizačními kódy. Oznamovatelka v domnění, že skutečně komunikuje se svou tetou, ji obě zprávy přeposlala. Ta jí ještě požádala o zaslání e-mailu, který ji oznamovatelka také zaslala. Až poté zavolala své tetě, od které se dozvěděla, že jí o nic nežádala. Naopak, teta již věděla, že z jejího napadeného profilu na síti jsou rozesílány podvodné zprávy jejím přátelům.

Oznamovatelka se přihlásila do aplikace mobilního operátora a zjistila, že jí odešly dvě platby celkem za téměř 1 500 korun. Nato zjistila, že se nemůže přihlásit do svého e-mailového účtu, ani k profilu na sociální síti. Druhý den od bratra zjistila, že mu i dalším přátelům od ní z Messengeru chodí zprávy s žádostmi o zaslání jejich telefonních čísel a přeposlání SMS zpráv.

Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

Pamatujte!

  • je to začarovaný kruh – přeposláním SMS zprávy s kódem, můžete přijít o peníze i o přístup k Vašim účtům na sociálních sítích a nevědomě tím šíříte podvodný vir
  • tedy, v žádném případě nikomu nepřeposílejte SMS zprávy, o které Vás požádá domnělý kamarád
  • myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, i e-mailovou adresu
  • k zabezpečení svých profilů na sociálních sítích používejte silná hesla
  • mějte nainstalované kvalitní antivirové programy nejen v počítači, ale i v mobilním telefonu

Zdroj: policie.cz