Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

VIDINA RYCHLÉHO ZBOHATNUTÍ VÁS MŮŽE PŘIVÉST AŽ NA MIZINU

Internetoví podvodníci dokáží z důvěřivých lidí vylákat nemalé peníze. 

Chomutovští policisté se zabývají případem podvodného vylákání finanční hotovosti. Poškozený zřejmě naletěl podvodníkům, kteří prostřednictvím internetu nabízeli obchodování s tzv. kryptoměnou Bitcoin. Muže z Jirkova v prosinci na internetu zaujala nabídka společnosti zabývající se nákupem a prodejem této měny. Poškozený tedy na nabídku zareagoval a na jejich stránce si měl vytvořit uživatelský profil. Poté byl podle svých slov kontaktován údajným zástupcem společnosti s tím, že má prostřednictvím účtu zřízeného na jejich stránkách uhradit určitou částku.

Následně od něho za pomoci jím poskytnutých osobních údajů, ale i díky tomu, že neznámým lidem údajně zastupujícím zmíněnou společnost umožnil dálkový přístup do svého počítače, postupně vylákali částku ve výši přesahující 1,3 milionu korun. Ke svým finančním prostředkům se nyní poškozený nemůže dostat a namísto jejich vrácení se od něho zástupci společnosti údajně pokusili získat další peníze s legendou o odblokování již zaslaných prostředků. Rozhodl se tedy věc oznámit na policii. Podle zjištění policistů dotyčný zdaleka není jediný, komu se taková věc přihodila.

Záminky podvodníků, jak z lidí vylákat peníze, jsou různé. Na policii byl oznámen případ muže z Lounska, který měl finanční prostředky získané z prodeje své nemovitosti postupně posílat do zahraničí. Činit tak měl na základě výzvy, která mu byla zaslána emailem ze zahraničí. Důvodem mělo být vyrovnání závazků po údajném zesnulém příbuzném z USA a následné odblokování dědictví ve výši několika milionů dolarů, které měl po uhrazení všech poplatků údajně získat. Poškozený měl na cizí zahraniční účty takto zaslat celkem 26.500 euro.

O případech podvodů spáchaných prostřednictvím internetu jsme informovali i v červenci říjnu loňského roku.

Policisté radí občanům, aby při využívání internetu byli obezřetní. Pokud je například zaujme nabídka nějaké investiční společnosti anebo jiného obchodníka, ať si nejprve zjistí o daném subjektu maximum informací z různých zdrojů. Nedoporučujeme se spoléhat pouze na informace, které o sobě na svých webových stránkách poskytne sám obchodník. Další údaje si lze často jednoduše vyhledat právě na internetu, kde lze získat nezávislé informace například z různých recenzí apod. Než tedy komukoliv poskytnete své osobní údaje a zřídíte si někde účet, zjistěte si, zda se jedná o ověřenou a solidní společnost a nejlépe se současně poraďte s někým z rodiny nebo známých. Mějte na paměti, že nabídky snadného zhodnocení peněz, které znějí až příliš lákavě, jsou podezřelé.

Stejně tak, pokud vás osloví cizí osoba přes email nebo sociální síť s nabídkou snadného získání velkého množství peněz (například z dědictví), nebuďte důvěřiví a nejprve si informace ověřte z jiných zdrojů.

Další rady a tipy, čeho se v internetovém prostředí vyvarovat, naleznete na tomto odkaze.

Zdroj: policie.cz