Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Podvodníci, kteří se zaměřují na seniory využívají různých legend, aby z důvěřivých seniorů vylákali peníze. Nejčastější, a to v celoevropském měřítku, je tzv. legenda Vnuk. Legenda je vlastně příběh, kterým pachatelé zmanipulují důvěřivého seniora. Jak to probíhá?

V takovém případě si pachatelé vytipují oběť pomocí veřejného telefonního seznamu (častěji cílí na ženy), poté jí zavolají, vydávají se za vnuka nebo vnučku dotyčného a pomocí smyšleného příběhu z něj lákají peníze. Pro peníze poté „falešná vnučka, či vnuk“ pošle svého údajného kamaráda, který peníze od seniora převezme.

Může se to stát i Vám. I přesto, že to zní jako z filmu, odehrálo se v poslední době na Moravě několik případů.

V pátek 12. června v Prostějově dosud neznámí pachatelé využili důvěřivosti starší ženy a vylákali z ní tímto způsobem 250 tisíc korun. Téměř pětaosmdesátiletou ženu pachatelka telefonicky přesvědčila, že je její vnučka a vylákala z ní peníze na údajnou koupi auta. Peníze poté u seniorky vyzvedl spolupachatel podvodnice, který se vydával za kamaráda vnučky. Pachatelé jsou pro své jednání podezřelí ze spáchání přečinu podvod, za který jim v případě dopadení a odsouzení hrozí trest odnětí svobody na jeden rok až pět let, nebo peněžitý trest.

Obdobný případ se odehrál před čtrnácti dny v Olomouci a podvodníci řádili také v Uherském hradišti.

Rádi bychom, zejména starší občany upozornili, že tento případ je téměř vzorovou ukázkou, jak podvodníci často pracují. Zde je několik základních rad, jak se podobné situaci vyhnout:

* Větší finanční hotovost uložte raději do banky. Doma o ni můžete přijít nejen podvodem, ale i krádeží či při požáru.

* Nikdy nikomu neříkejte, kolik peněz nebo i jiných cenností vlastníte.

* Neřešte finanční záležitosti telefonicky. Pokud váš příbuzný bude potřebovat pomoc, jistě vás rád osobně navštíví.

 Zdroj: www.policie.cz

por. Bc. František Kořínek, 15. 6. 2015