Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

SOS MAS, Z.S. RADÍ – JAK NA DROŽDÍ – NÁKUP, SKLADOVÁNÍ I VÝROBA

Tisková zpráva ze dne 7. 4. 2020

Velikonoční svátky jsou tady a s nimi spousta dobrého jídla, tradičních i netradičních pokrmů. Mezi nejoblíbenější velikonoční jídla patří samozřejmě ta sladká, jako je beránek, mazanec, jidáše, koláčky aj. Ve většině těchto receptů najdeme jako nepostradatelnou surovinu droždí, které se v posledních dnech však stalo nedostatkovým zbožím. Poptávka po droždí je nyní enormní. Způsobeno to je jistě blížícími se Velikonocemi, ale svůj podíl má i nadměrné skupování z obavy z nedostatku. Řada lidí, pro které je pečení koníčkem si tak krátí volný čas spojený s nuceným omezením dalších aktivit. Přinášíme některé informace o droždí, rady jak ho vybrat a skladovat a na závěr také tip na to, jak si droždí vyrobit doma.

 Co je to vlastně droždí?

Klasické droždí, to jsou kvasinky Saccharomyces cerevisiae Hansen, získané klasickým postupem množení čistých kvasničných kultur. Droždí je tedy živoucí organismus, jehož buňky mají schopnost přeměňovat přirozené cukry přítomné v mouce na alkohol a oxid uhličitý. A ten způsobí právě vykynutí těsta. Kvasinky jsou součástí lidské historie již více než 5 000 let, používaly se například k výrobě chleba a vyrábějí se pomocí nich i alkoholické nápoje. Vynález mikroskopu a studie Louise Pasteurova na konci 19. století potom připravily cestu k lepšímu pochopení kvasinek jako živého organismu.

 Jak správně droždí vybrat?

Tato tradiční surovina používaná v pekárnách i v domácnosti pro kypření kynutých těst se dříve prodávala pouze „na váhu“. Dnes si pro své domácí pečení spotřebitelé kupují droždí v samostatně balených kostičkách, nebo sušené droždí v sáčcích. Množství jednoho balení je určeno většinou na 1 kg mouky. Přípustná záporná hmotnostní odchylka balení droždí je 5 %.

V obchodech dnes můžeme nakoupit různé druhy droždí:

  • Pekařské droždí čerstvé – schopné způsobit kynutí těst,
  • Pekařské droždí sušené – schopné způsobit kynutí těst,
  • Sušené droždí jedlé – toto droždí není schopné způsobit kynutí těst, ale je používáno jako dochucovadlo a zlepšuje výživovou hodnotu připravovaných jídel.

Droždí se při prodeji musí balit do neprodyšně uzavřených obalů. Proto kvalitu zakoupeného zboží zákazník pozná většinou až doma, při jeho rozbalení. V prodejně by si ale měl vždy pečlivě zkontrolovat informace uvedené na obalu. Ty musí obsahovat údaj o výrobci, o hmotnosti balení a podmínkách skladování… Důležité je zkontrolovat si také datum minimální trvanlivosti, nebo datum použitelnosti, které se uvádí slovy „Spotřebujte do…“. Droždí po datu použitelnosti se prodávat nesmí. Naopak to po datu minimální trvanlivosti sice ano, se slevou, odděleně od ostatního zboží, ale nejsou zaručeny chuťové a výživové kvality výrobku a droždí nemusí mít při kynutí takovou účinnost, jakou byste si představovali. Vzhledem k ceně ostatních surovin, by škoda mohla být poměrně velká a tak doporučujeme raději se výše uvedenými daty při spotřebě droždí opravdu řídit.

Co se týká vzhledu, kvalitní čerstvé droždí by mělo být na pohled světle šedé až světle hnědé, bez povlaku a jednotlivých kolonií plísní. Při lámání by se nemělo nadměrně drobit ale ani mazat, neměly by v něm být dutiny ani místa světlejší či tmavá a ve vodě by se mělo snadno rozptylovat. Droždí sušené pekařské se prodává v podobě suchých světlešedých či světlehnědých granulí a droždí sušené jedlé, v obchodech označované také jako lahůdkové, může mít formu různou od světlehnědých vloček až po prach. Vůně by měla být čistá a bez známek rozkladu. Pokud tomu tak po rozbalení není, tak by spotřebitel toto droždí neměl raději používat.

 Skladování droždí

Čerstvé droždí je potřeba skladovat při teplotách od 1 do max. 10 °C (tedy v lednici). Při těchto teplotách totiž droždí „nepracuje“. Díky tomu uchová svou kvalitu po celou dobu použitelnosti až do okamžiku jeho spotřeby. Nemělo by se skladovat společně s nebalenými potravinami nebo látkami s výraznými pachy a vůněmi. Sušené droždí (jak pekařské tak jedlé, nebo lahůdkové) lze skladovat i mimo lednici, ale v suchu a při teplotách do 20 °C.

 Domácí výroba droždí

Pokud se vám droždí přece jen nepodaří sehnat, nemusíme se kynutého těsta o Velikonocích vzdát a droždí si můžete vyrobit. Hitem posledních dní se stává podomácku vyrobené droždí, jehož výrobu s pár surovinami zvládnete hravě i v domáckém prostředí. Některé procedury vyžadují poměrně hodně času, který již nyní, kdy jsou Velikonoce opravdu za dveřmi, nemáme. Proto přikládáme jeden tip na opravdu rychlou výrobu droždí.

Suroviny na výrobu droždí:

  • 1 lžička cukru
  • 1 lžíce hladké mouky
  • 100 ml piva

Všechny suroviny zamíchejte, nechte stát u tepla do rána a druhý den máte kvásek, který odpovídá jedné kostce droždí.

Všem přejeme, co nejklidnější prožití Velikonočních svátků a hlavně pevné zdraví.

Naše osobní poradny jsou bohužel dočasně uzavřené. Spotřebitelé mohou v případě potřeby pokládat dotazy a konzultovat své problémy s našimi poradci na dálku, prostřednictvím poradenského emailu poradna@sos-msk.cz, nebo vložením dotazu na webu http://www.sos-msk.cz/online-dotazy/
Bez omezení je možné využívat poradenskou linku 608 722 582 v pracovní dny v době od 9:00 do 16:00 hodin. Tato poradenská linka bude po dobu uzavření poraden posílena o další tři telefonické linky. Volat můžete také na čísla 607 398 511, 606 382 280 a 602 722 584. Volání na výše uvedená telefonní čísla nejsou zpoplatněna žádným zvláštním tarifem, spotřebitel za hovor zaplatí podle svého aktuálního mobilního tarifu.
Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s. k tomuto kroku přistupuje v zájmu ochrany našich klientů, zejména z řad seniorů a z důvodu ochrany našich poradců. Děkujeme za pochopení.

Zdroj: SOS MaS, z.s.