Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

„V poslední době jsme zaznamenali nárůst počtu předváděcích akcí společnosti Spokojená domácnost s. r. o., která zve spotřebitele na prezentaci zboží, jež se bude prodávat v nově otevřené prodejně v daném městě,“ varuje Marcela Reichelová ze Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska.

Jak to funguje?

Nová finta pořadatelů předváděcích akcí spočívá v tom, že zvou lidi na prezentaci zboží firmy, která chce v daném městě „otevřít“ svůj obchod. K tomu ale nikdy nedojde, lidem je na akcích nabízena sleva a hlavně „výhry“ v podobě bonusů na nákup předváděného zboží.

Údajné statisícové ceny se rychle mění na desetitisícové a „prodejci“ jsou ochotni lidi odvézt i do banky. Při pokusech o vrácení zboží ale firma nereaguje, telefony přestávají fungovat, adresy se ukazují jako neplatné.

„Avizovanou prodejnu zatím firma nikdy neotevřela, navíc se cíleně vyhýbá komunikaci s lidmi, kteří chtějí zakoupené zboží vrátit,“ dodala Marcela Reichelová.

„Na prodejní akci jsem koupila zboží za 35 tisíc korun, a když jsem se probrala z ‚omámení‘ a chtěla zboží vrátit, firma se mnou nekomunikovala a peníze jsem dodnes nedostala,“ popisuje své seznámení s firmou Spokojená domácnost jednasedmdesátiletá žena z Ostravy. Její příběh patří mezi klasické ukázky chování „šmejdů“.

Vrátit zboží? Adresát neznámý

Na prodejní akci jí nejprve řekli, že vyhrála „diamantovou cenu“ a zboží v hodnotě přesahující sto tisíc korun, za které jí ale stačí zaplatit 35 tisíc.

„Takové peníze jsem samozřejmě neměla u sebe, ale oni mě autem odvezli do spořitelny, kde jsem potřebnou částku vyzvedla. Když jsem chtěla zboží vrátit, vrátily se mi dopisy zaslané na adresu uvedenou ve smlouvě s poznámkou, že je adresát neznámý, nedostupný byl i telefon,“ popsala žena svou zkušenost s firmou.

Výše uvedený případ není ojedinělý.

„Obrací se na nás desítky lidí s podobnou zkušeností, kdy firma po akci s klienty již dále nekomunikuje, poštu nepřebírá, peníze za odstoupení od kupní smlouvy a vrácené zboží nevrací,“ vysvětluje Marcela Reichelová.

Naivní člověk, který přespává u známých. Ideální bílý kůň

Firma je podle zjištění MF DNES klasickou mrtvou schránkou převedenou na bílého koně. Tím je osmapadesátiletý Jaroslav Dufek z obce Ohníč v Ústeckém kraji.

„Znám jej dlouho, a jestli figuruje v nějaké firmě jako majitel, pak jde o klasického bílého koně. Jedná se o naivního člověka, který zřejmě dostal pár peněz a někdo na něj přepsal firmu,“ říká starosta Ohníče Pavel Bartoš.

Jaroslav Dufek má podle výpisu obchodního rejstříku bydliště na zdejší radnici. „Má tu uvedenou fakturační adresu. Nejde o klasického bezdomovce, přespává u známých a podobně,“ dodal starosta obce, v níž má „majitel“ společnosti Spokojená domácnost bydliště.

Policie vyšetřuje, informace zatím nezveřejňuje

Současné problémy s touto firmou vzdáleně souvisejí i s dalším, nedávno zveřejněným problémem, výhrůžnými dopisy společnosti Endemos distribution, která lidem registrovaným z předváděcích akcí zasílala dopisy s hrozbou exekucí, pokud nezaplatí tři a půl tisíce korun. A chtěla, aby zavolali na linku zpoplatněnou 85 korunami.

Obě firmy mají společného jmenovatele. Společnost Zeus Trade, která stála při jejich založení. Její jednatelka Šárka Matoušková ale odmítá, že by s nimi měla něco společného, obě před časem prodala.

Po pachateli výhrůžných dopisů už začali pátrat policisté. „Vyšetřování zatím není ve stavu, kdy bychom mohli zveřejňovat informace,“ řekla zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková. O praktikách společnosti Spokojená domácnost zatím policisté nevědí, s trestním oznámením se na ně nikdo neobrátil.

Autor: Darek Štalmach

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/otevirame-u-vas-obchod-vabi-smejdi-lzou-a-duchodce-zase-obiraji-pbv-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140403_2052895_ostrava-zpravy_jog