Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Od 11. srpna 2015 provádí novojičínská městská policie forenzní značení jízdních kol, elektrokol a kompenzačních pomůcek, například invalidních vozíků, syntetickou DNA. Nová služba je určená občanům Nového Jičína a jeho místních částí a je bezplatná. Značení a evidence prostředků se provádí každé úterý a čtvrtek na služebně městské policie. Úkon trvá přibližně 20 minut. Projekt by měl přispět ke snížení počtu krádeží ve městě a zajistit občanům větší ochranu majetku. Strážníci na něj získali dotaci z ministerstva vnitra.

Strážníci opatří kolo na několika místech speciálním kódem, který je viditelný pouze pod UV lampou. Tentýž kód, s fotografií a popisem bicyklu, zároveň zanesou do evidence kol a kompenzačních pomůcek. “Takto označené jízdní kolo je zaregistrováno nejen do naší databáze, ale i do celosvětové databáze výrobce forenzního značení. Očipovaný prostředek je opatřen nálepkou s informací, že je chráněn syntetickou DNA. Nálepka odrazuje pachatele od jeho krádeže. Pokud je kolo přesto odcizeno, jeho DNA označení zjednodušuje pátrání po něm,“ vysvětlil ředitel Městské policie Nový Jičín Jiří Klein.

„K evidenci jízdního kola musí každý občan přinést občanský průkaz, nejlépe i doklad o nabytí bicyklu. Kolo musí být čisté a suché. Z kapacitních důvodů si vyhrazujeme právo neoznačit jízdní kola, která jsou svou hodnotou a stavem pro značení neefektivní,“ zdůraznila mluvčí  novojičínské městské policie Ilona  Majorošová. V letošním roce se podařilo získat dotaci na označení 300 jízdních kol.

Objednávat se mohou občané na telefonních číslech  556768200 – Ilona  Majorošová nebo 556768360 – Radim Šimůnek. Na těchto kontaktech budou strážníci poskytovat i podrobnější informace.

Mgr. Marie Machková
tisková mluvčí
úsek tiskové mluvčí
Městský úřad Nový Jičín

Zdroj: www.novyjicin.cz