Potulují se po hřbitovech a nabízejí své služby. Pozor na ně! Jedná se o nový druh „šmejdů“, podobným těm z nechvalně známých předváděcích akcí.
Hřbitovní „šmejdi“ nabízejí kamenické práce či údržby hrobů. Jenže z jejich lákavé nabídky se může vyklubat drahá past.
Podle ředitele Správy pražských hřbitovů Martina Červeného jsou tihle podvodníci stále vynalézavější a svou prací, pokud ji vůbec odvedou, mnohdy nadělají potíže nejen pozůstalým, ale i hřbitovní správě. „Kutilům, kteří nemají doklad o kvalifikaci či oprávnění, se vyhněte obloukem,“ varuje ředitel Červený.
Jak se nenechat napálit· Většina skutečných kameníků má svou provozovnu, kde si můžete vystavené zboží prohlídnout. · Chcete-li dosáhnout lepší ceny, oslovte více firem. · Výběr kameníka je pouze na vás. · Máte-li pochybnosti o tom, zda je kameník seriózní, informujte se například v kanceláři hřbitovní správy. · Trvejte na tom, že práce budou provedeny na základě povolení hřbitovní správy. Při větších opravách či zřízení nového pomníku je nutné i schválení – kolaudace. Kameníkovi práce zaplaťte teprve poté, co hřbitovní správa nový náhrobek zkolauduje. |
Jak probíhá typický útok hřbitovních šmejdů?
Na hřbitově vás osloví s nabídkou kamenických služeb či jiných úprav hrobu. Vy zaplatíte zálohu, ale ,,kameníka“ ani objednanou práci už nikdy neuvidíte. Někteří sice práci, jejíž kvalitu lze jen těžko předvídat, někdy i skutečně provedou, problém ale nastává ve chvíli, kdy byste ji chtěli reklamovat. Podvodníci totiž často nevlastní živnostenské oprávnění či provozovnu.
To lidem není takové počínání podezřelé?
Někteří kameníci zákazníka přesvědčí, že práce dokážou zajistit bez povolení hřbitovní správy. Majitel náhrobku často netuší, že takový postup představuje do budoucna řadu komplikací. Stejně tak někteří kameníci nabízí i uložení uren do nového hrobu. Takové partyzánské uložení, kdy ostatky nejsou zaneseny ve hřbitovní evidenci, rovněž obnáší problémy.
Evidujeme případy, kdy podvodný kameník dokonce prodal jeden pomník či desku vícekrát. Nájemce hrobu zaplatil po instalaci, ale kameník pak desku vyzvedl a zpeněžil znovu.
Jak se těmto podvodníkům vyhnout?
Vždy trvejte na vydání účetního dokladu. Nenechte se nalákat tím, že kameník slibuje nižší cenu bez dokladu, a tedy bez daně. Vizitka není dokladem o tom, že dotyčný je skutečně kameník!!! Také vybírejte třeba na základě doporučení známých.
Co když kameník již práci odvedl, ale správa hřbitova ji odmítá zkolaudovat?
To je skutečně problém. Pokud majitel hrobu nevlastní k odvedené práci potřebné papíry, nezbývá mu, než aby hrob uvedl do řádného stavu jiný kameník. Ten, který by za svou práci měl nést zodpovědnost, si totiž většinou nechá rád zaplatit podruhé nebo se k ní nehlásí.
Zdroj:http://praha.idnes//