Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

SENIORY OKRADLI PODVODNÍCI

Pachatelé vystupovali pod různými záminkami, jen aby se dostali dovnitř obydlí. 

Kolínští policisté se v současné době zabývají dvěma případy týkající se krádežemi na seniorech, jejichž důvěřivost využili neznámí pachatelé, kteří vstoupili k nim do obydlí pod smyšlenou legendou.

V prvním případě je poškozeným 80letý muž, který přišel o veškeré své úspory. Neznámí pachatelé vystupující pod jednou společností se pod záminkou instalace internetových kabelů dostali dovnitř domu seniora, kde mu v nestřežený okamžik z kredence v kuchyni odcizili finanční hotovost ve výši 260 tisíc korun a poté byt opustili.

Pod známou legendou odečtu elektrické energie z elektroměru se dostal neznámý pachatel do domu dalších poškozených seniorů. Ten tvrdil poškozenému muži, že má přeplatek 1000 korun na elektřině, ale má pouze dvoutisícovou bankovku, kterou potřebuje rozměnit. Senior šel pro peníze do obývacího pokoje, čímž neznámý muž zjistil, kde je má uschovány a v nestřežený okamžik odcizil finanční hotovost ve výši 24 tisíc korun.

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, za což hrozí pachatelům u prvního případu, kdy byl senior okraden o více než dvě stě tisíc korun, až pětiletý pobyt za mřížemi a u druhého trest odnětím svobody až na tři roky.

Senioři patří k jedné z nejvíce ohrožených skupin osob zejména v souvislosti s majetkovou trestnou činností. Starší lidé, lidé se zdravotním handicapem, lidé důvěřiví, lidé žijící osamoceně a slabé ženy se často stávají obětí podvodníků a zlodějů, kteří se pod různými záminkami dostávají do jejich blízkosti a velmi často přímo do jejich obydlí. Podvodem nebo krádeží je připraví mnohdy o celoživotní úspory, někdy se setkáváme i s fyzickým napadením.

Jak se vyhnout podvodu:

  • Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů, jak vás okrást.
  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
  • Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
  • Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
  • Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.

Zdroj: policie.cz