Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

 

Haló, jsou tu zase šmejdi. Přijeďte!“ , ozývá se  ze sluchátka v úřadovně strážníků ve Vysokém Mýtě. Na druhé straně je pětasedmdesátiletý Jan z Vysokého Mýta,  kterého štvou podomní prodejci i ti, kdo lákají důvěřivé seniory na předváděcí akce předražených hrnců a vysavačů, a proto se pustil do boje.

 

Strážníci MP mu říkají Lovec šmejdů. On se tomu nebrání. Vitální důchodce se rozhodl na tyto neodbytné prodejce upozorňovat, když mu začali přes telefon nabízet zboží a  snažili se vetřít  do domu navzdory městské vyhlášce o zákazu podomního prodeje.

První „skalpy“ získal malou lstí. „Chodili k nám nabízet výhodnou elektřinu. Byli čtyři, mladí kluci, tak pětadvacet třicet let. Dost neodbytní  a drzí. Manželka jim otevřela a jeden na ni zhurta vybafl, ať si připraví papíry, kolik platíme za elektřinu. A že jsou určitě levnější. Vyšel jsem na verandu a oni už takovým drzým tónem, že tady paní tomu nechce rozumět a podobně,“ líčí Jan.

V tu chvíli viděl, jak jiný prodejce z party leze k sousedce, která jim také otevřela, málem do kuchyně. „Její manžel má silného Alzheimera.“ Tak jsem ty dva výtečníky  pozval do svého dvora, my máme velkého psa, a zacvakl jsem bránu a zavolal „měšťáky“. Vzal  jsem jim ty naše papíry a zavolal na našeho dodavatele energie, že tady jsou nějací lidé a nabízejí elektřinu. Jeden z nich si ten telefon vzal, čímž jsem získával čas. Pak už jsem viděl, jak přijíždějí strážníci. Pochytali si je po celé ulici a dali jim pokuty,“ říká Jan.

Soustředil také na prodejce, kteří zvou lidi na předvádění zboží.

„Přišla nám do schránky pozvánka do hotelu Tejnora na přednášku na téma o zdravém stravování. Tak jsme se tam s manželkou vypravili. Byly to samozřejmě hrnce. Chlapík při  předvádění přesvědčivě vyprávěl, že jen ty jejich hrnce jsou na přípravu zdravé stravy a že jsou navíc i velice levné. A začal strašit tím, že má v rodině doktora a ten by potvrdil, že vařit v jiných hrncích než v jejich je šíleně nezdravé a jídlo uvařené v kastrolech, co máme doma, je jedovaté,“ popisuje praktiky předváděček senior.

Zastrašování je trestné, připomněl senior nekalým obchodníkům

Dodává, že se přihlásil a řekl: „Já mám v rodině taky doktorku.“ Prodejce pookřál: „No vidíte, tady pán to také potvrdí.“ Jenže Jan pokračoval: „Ale doktorku práv. A vy tady lidi zastrašujete a to je trestné.“ A s manželkou z akce odešli.

Když mu pak ti samí prodejci asi po měsíci poslali pozvánku znovu, zavolal už pracovníky České obchodní inspekce v Hradci Králové. „Přijeli a rozpustili akci hned na jejím začátku,“ usmívá se.

Lovce šmejdů zná dobře i velitel městské policie ve Vysokém Mýtě J.Antl. Podle něj si prodejci vybírají důvěřivé obyvatele především seniorského  věku.

„Je pak smutné, že na to tito senioři často doplácejí. Až později si uvědomí, co podepsali. Pak už to není práce pro nás, ale pro advokáty, na které musíme poškozené lidi odkázat,“ říká Antl.

Často se podle něho také na strážníky obracejí potomci seniorů poté, co se jim jejich starší rodiče svěří, že podepsali nevýhodnou smlouvu, a oni se ji snaží zrušit.

„Naštěstí to mnohdy zrušit jde, i když je to mnohokrát  složité. Horší jsou případy těch, kteří se do domu vloudí pod záminkou kontroly energie a pak důvěřivým lidem ukradnou  peníze,“ pokračuje.

 I přes platnost nařízení týkajícího se zákazu podomního prodeje strážníkům práce neubylo. Případů bylo loni více než v předchozích letech, smutně dodává.

Zdroj: www.idnes.cz