Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

DEN DO REGISTRACE NA VAKCÍNU. CO MUSÍTE VYPLNIT VE FORMULÁŘI

Rezervace na očkování proti koronaviru startuje pro nejstarší občany už zítra. Jaké údaje si připravit a jakým otázkám budou ve formuláři čelit?

Proočkování nejstarší populace patří k hlavním cílům české vakcinační strategie. Po klientech v domovech seniorů by se proto už brzy mělo dostat na všechny občany starší osmdesáti let. Celkem jde o více než 400 tisíc lidí a vláda je chce proočkovat během ledna a února.

Ani nejstarší generace nad 80 let se ale nevyhne online registraci. Celá očkovací akce se totiž pro běžnou populaci odvíjí od Centrálního rezervačního systému.

Registrace pro ně začíná už zítra – v pátek 15. ledna –, a to na stejné webové stránce, jako je v současnosti rozcestník pro objednávky na testování crs.uzis.cz. Pro ostatní veřejnost se zpřístupní 1. února.

Ten, kdo neovládá práci s počítačem, a nemůže si proto rezervaci sám zařídit, má podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) několik možností. „Systém umožňuje, že za vás registraci udělá někdo jiný. Může to být rodinný příslušník, praktický lékař, nebo asistent na lince 1221,“ uvedl ministr.

Za 5 minut hotovo

Na potřebě centrální registrace ministerstvo trvá – chce mít pod kontrolou, kdo a kde byl očkován. Samotné zapsání má přitom značit dobrovolný zájem o vakcínu.

Podle metodiky očkování, kterou má redakce k dispozici, by administrativa spojená s registrací a s poučením měla trvat do 5 minut.

Při vstupu do formuláře je třeba vyplnit telefonní číslo a kód, který je na toto číslo následně zaslán. „Touto metodou je omezena možnost útoku na web a zároveň ověřeno telefonní číslo,“ píše se ve vládním dokumentu.

Osmdesátníci nemusí kromě jména, věku, rodného čísla, čísla pojištěnce či zdravotního stavu vyplňovat mnoho podrobnějších informací – mají na dřívější aplikaci vakcíny nárok právě díky vysokému věku. Na místě se následně prokážou občanským průkazem.

Kromě zmíněných údajů by lidé měli vyplnit také volbu preferovaného očkovacího místa. Na závěr už zbývá jen vše zakončit potvrzením čestného prohlášení.

Podepisuji, s aplikací vakcíny souhlasím

Ani brzké páteční přihlášení nicméně nemusí automaticky znamenat, že se senior hned v pondělí může dostavit k očkování.

Všechny přihlášené systém nejdřív zaregistruje, ale termín jim přidělí až tehdy, když budou proočkovaní zdravotníci a lidé v domovech seniorů. Tak to alespoň vyplývá z doposud zveřejněných informací. Otázky ohledně očkování však resort zdravotnictví v úterý – tedy čtyři dny před spuštěním akce – redakci nezodpověděl s odkazem na plánovanou tiskovou konferenci.

Pokud jde o případné předbíhání a snahy o falšování dat v registracích, podle ministra Jana Blatného jsou vyloučené.

„Pokud jde o autentizaci občana – je to propojeno s ostatními systémy, které stát používá. Takže například nebudete moci zadat smyšlené rodné číslo. Je to ohlídáno. Pokud by tam někdo zadal jiný nepravdivý údaj, tak to v danou chvíli stran autentizace ošetřit neumíme. Je to ale úplně stejné, jako když půjdete na operaci a něco špatně zadáte do dotazníku před anestezií – jediný, kdo na to doplatí, budete vy sám. Pokud by se tak lidé chovali, záhy zjistí, že jim to nic nepřinese. Kdyby lhali, očkováni nebudou,“ uvedl šéf zdravotnictví.

Případným potížím má předcházet i dotazník, který zájemci vyplňují – ptá se například na případné poruchy imunity nebo dřívější alergické reakce po očkování.

A každý také výslovně podepisuje, že s aplikací očkovací látky souhlasí.

Po celou dobu aplikace musí být přítomen lékař, očkovaný zůstává pod jeho dohledem i půl hodiny po vakcinaci.

Posledním bodem procesu – po očkování – je zisk certifikátu. Doklad bude podle Blatného zaznamenán také do Portálu občana a později bude možné potvrzení vyzvednout například na Czech Pointu. Do budoucna se také počítá s balíkem benefitů pro očkované – týkat se mají cestování či návštěv hromadných akcí. Na dokumentu se ale ještě pracuje.

Kritikové: Zaspali jste

Ačkoliv má být v pátek po technické stránce registrace lidí k očkování připravena, čím dál hlasitěji se v poslední době ozývají kritické hlasy upozorňující, že to zdaleka nestačí.

Mezi kritiky se řadí například Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů BISOP. Expertům vadí, že vláda doposud nepodnikla aktivní kampaň namířenou na seniorní populaci a sama jim vakcínu nenabízí.

 Doporučují například, aby seniory o možnosti očkování proti koronaviru informovali telefonicky jejich praktičtí lékaři či poskytovatelé sociálních služeb, pomoci by jim v tom měl stát, nebo třeba dobrovolníci z Červeného kříže. Písemně by seniory na očkování mohly zvát zdravotní pojišťovny, které stejný postup používají u preventivních prohlídek, případně krajský úřad podle dat z registru obyvatel.

Kvůli možnému zahlcení linky 1221 by podle BISOP informační telefonní linky měly zřizovat obce.

„Příkladem tohoto přístupu budiž aktivní přístup obce Úvaly nebo Prahy 7 a jistě mnoha dalších,“ uvedlo centrum. Bezplatnou linku pro nejstarší generaci se zájmem o vakcínu zřídil také Jihomoravský kraj, a to na čísle 800 129 921.

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka pro Seznam Zprávy potvrdil, že lékaři v omezené míře mohou pacientům s registracemi pomoci, nezvládnou ale pomoct ve větším měřítku ani plošnému obvolávání.

„Počítáme s tím, ze senioři 80 plus sice nemají například internet, ale mají své rodiny a blízké, kteří jim s tím pomohou. Nejsou to osamělé ostrovy. Skoro každý v tomto věku někoho má a není v našich silách je všechny registrovat. Pokud jeden doktor registruje 20 seniorů. Tak to jde, ale přes 280 je nemožné,“ popsal Šonka.

Zdroj: seznamzpravy.cz