Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Každý máme doma nějaké věcí, které již nepotřebujeme, ale je nám líto je jen tak vyhodit, protože by mohly ještě někomu jinému udělat radost. Nějaké to finanční přilepšení také není k zahození. Možná se stěhujeme do menšího a všechny věci vzít sebou nemůžeme. Jako jedno z řešení se nabízí prodat věci na inzerát a přes internet je to přece tak snadné a pohodlné. Jak jsme však již několikrát varovali internet je díky své anonymitě častým místem útoků různých podvodníků. Abychom mohli využívat všech výhod tohoto pohodlného způsobu prodeje je potřeba být obezřetný.

Kontaktoval vás prodejce ze zahraničí? Buďte obezřetní a nenechte se zlákat, může se jednat právě o podvodníka. Seznam.cz provozovatel jednoho z největších tuzemských bazarových serverů Sbazar.cz radí uživatelům Jak bezpečně prodávat a zejména na co si  při prodeji dát pozor:

Jak poznat podvodného zájemce?

  • Kontaktuje Vás anglicky nebo velice špatnou češtinou (většinou jde o automaticky přeložený text).
  • Nabízí mnohem vyšší částku, než požadujete, zboží ale musíte zaslat do zahraničí.
  • Platí jedině přes PayPal
  • Pokud s obchodem budete souhlasit, obdržíte e-mail od PayPalu nebo zahraniční banky (Western Union), že platba je připravena k odeslání, ale že pro převod je nutné uvést číslo zásilky. Tak vás přimějí odeslat zboží, aniž byste za něj dostali zaplaceno.
  • Jakmile číslo zásilky odešlete, kontaktuje vás opět banka s tím, že částka, která je pro vás připravena, je nižší, než je minimální částka, kterou banka převádí, a je nutné, abyste rozdíl vyrovnali. Teprve poté vám banka celou částku převede. Pokud byste požadovanou platbu provedli, přijdete nejen o zboží, ale i o své peníze.
  • Po odeslání peněz s vámi přestane komunikovat jak prodejce, tak údajná banka.

Pozor! Pokud v kterékoliv fázi přerušíte kontakt, můžete obdržet zprávu od FBI nebo Scotland Yardu. V této zprávě vyhrožují trestním stíháním, případně dalšími postihy. Jedná se o podvržené zprávy, FBI ani Scotland Yard je nezasílají. Jestliže jste neobdrželi platbu, za odmítnutí obchodu vám žádný postih nehrozí!

Jestliže vás takový prodejce kontaktuje, jeho zprávy ignorujte!
Pokud budete chtít poslat zboží do zahraničí, vždy trvejte na platbě na váš bankovní účet a neodesílejte zboží, dokud nebudete mít domluvenou částku skutečně na účtu!

Nejen před výše uvedenou praktikou a i jím podobným varuje i samotná Western Union – banka jejíž jméno,bývá zneužitím ze strany podvodníků, také významně poškozeno.

Jejich varování si můžete přečíst zde: http://www.intercash.cz/pozor-na-podvody.asp

Zdroj: www.seznam.cz

Redakce SOS MaS, z. s.