Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

PŘIPOJTE SE K EVROPSKÉMU TÝDNU UDRŽITELNÉHO ROZVOJE

Již šestý Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR), pořádaný kvůli koronavirové krizi v netradičním termínu 20. – 26. září 2020, upozorňuje na rozmanitost aktivit v České republice, které přispívají k udržitelné budoucnosti. Díky němu mohou zájemci navštívit solární a vodní elektrárny, dozvědět se něco o dějinách české krajiny nebo o kampani MŽP #nakupujemeodpovědně. Letošní ročník byl symbolicky zahájen 17. září 2020 slavnostním vyhlášením Cen SDGs 2020, které pořádá Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. V letošním roce se do ETUR zapojí 20 evropských zemí s více než 2000 akcemi. 

Rozmanitost témat je široká, stejně jako samotné cíle udržitelného rozvoje (SDGs – Sustainable Development Goals) a zájemci si mohou vybrat z více než 90 akcí, které najdou na webu Týden udržitelnosti. Ty každoročně pořádají jak jednotlivci, školy, veřejná sféra, či soukromé subjekty. Všechny akce probíhají v souladu s bezpečnostními opatřeními v souvislosti s epidemií koronaviru. Více informací o přihlášených akcích naleznete na webu Týden udržitelnosti. Na webových stránkách lze zároveň využít sekci „Pro školy“, která obsahuje řadu inspirativních materiálů, díky nimž lze problematiku udržitelného rozvoje srozumitelně a zábavně představit dětem.

Ministerstvo životního prostředí v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje spouští iniciativu #nakupujemeodpovědně. Cílem této iniciativy je motivace firem, veřejné správy i jednotlivců, aby nakupovali s rozmyslem a zaměřili se na produkty či služby šetrné k životnímu prostředí a odpovědné ke společnosti.

Odpovědným nakupováním můžeme nejen minimalizovat náš dopad na životní prostředí, ale rovněž podpořit zajímavé projekty či regionální produkty ze všech koutů naší země. Odpovědnou volbou můžeme pomoci spotřebovávat méně zdrojů a energie a méně znečišťovat planetu. Pro lepší orientaci, zda se jedná o environmentálně šetrný výrobek, stačí na obalu produktů hledat Ekoznačku, značení EMAS či Fairtrade. Na webu ČR 2030 bude 24. 9. 2020 spuštěna databáze, do které můžete i vy svůj závazek k odpovědnému nakupování zaregistrovat.

Ministerstvo životního prostředí dále v rámci udržitelného týdne vyhlašuje hudební soutěž „Hitparáda SDGs“, která bude probíhat ve dnech 20. – 26. září 2020 na facebookovém profilu Udržitelný rozvoj. Zapojte svou kreativitu a připište k libovolným SDGs písničku, která jej nejlépe vystihuje. Ty nejlepší nápady posléze pošleme do veřejného hlasování a vítěz získá malý dárek.

Zdroj: MŽP