Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

PŘEVOD VOZIDLA JE OTÁZKOU NĚKOLIKA MINUT. CO VŠECHNO JE TŘEBA VYŘÍDIT A JAK NENALETĚT PODVODNÍKŮM?

Proces převodu vozidla se oproti minulým rokům výrazně zjednodušil. K jeho rychlému vyřízení vám kromě potřebných dokumentů nyní postačí pouze jediná návštěva jakéhokoli úřadu obce s rozšířenou působností. Snadnější přepis auta s sebou však přináší i mnohá úskalí. Jak celý proces probíhá a čím zajistit snadný průběh?

Zatímco v minulých letech bylo v případě prodeje či koupě ojetého auta nutné vozidlo nejprve odhlásit a následně znovu přihlásit novým majitelem, dnes je celý proces o poznání jednodušší. Došlo totiž k úplnému odstranění takzvaného polopřevodu, což v praxi znamená, že ke kompletnímu přepisu stačí jediná návštěva registru vozidel. Nově tak navíc můžete učinit na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností.

Ačkoli je momentálně celý proces otázkou několika minut, komplikace mohou nastat v momentě, kdy se kupující a prodávající zdržují na opačných stranách republiky. Na jednom registru se totiž musí sejít oba současně. Problém ale snadno vyřeší plná moc k převodu vozidla, kterou jako prodávající či kupující vystavíte druhé straně. Je ale důležité, aby byl dokument podepsán a úředně ověřen. To lze provést například u notáře, na úřadě či na Czech Pointu. Následně můžete převod vyřídit i bez přítomnosti další osoby.

Co musí obsahovat plná moc?

Vzhledem k tomu, že forma plné moci není úředně předepsána, může být klidně psaná i ručně. Z dokumentu však musí být zcela jasné, kdo koho a k jakým úkonům zmocňuje. V případě zájmu lze rovněž uvést, na jaké období je plná moc vystavena. Omezit ji lze i místně.

Dokumenty potřebné k přepisu vozidla

Pokud jste vy tím, kdo vozidlo prodává, nezapomeňte si s sebou na úřad přinést potřebné dokumenty, bez nichž proces nebude možné provést. Jedná se o tyto:

  • vyplněná přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel,
  • kupní smlouva na auto,
  • velký technický průkaz,
  • malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),
  • doklady totožnosti obou stran (popřípadě ověřená plná moc k přepisu auta),
  • protokol o evidenční kontrole vozidla (nesmí být starší 30 dnů),
  • zelená karta (doklad o zákonném pojištění vozidla – povinné ručení).

Oproti minulým rokům odpadá starost s výměnou značky. Tu dnes už nikam nosit nemusíte. Automobil, který je registrován například v Brně, může totiž klidně jezdit i s pražskou poznávací značkou. Co je ale naopak nutné zařídit, je nová zelená karta. Tato povinnost se týká nového majitele vozidla, který musí auto ze zákona pojistit ihned po podpisu kupní smlouvy.

Jak už z přehledu potřebných dokumentů vyplývá, je rovněž nutné podstoupit evidenční kontrolu vozidla. To znamená dojet na STK. A vzhledem k tomu, že se kontrola provádí na vozidlo, nikoli na konkrétní osobu, může ji zajistit úplně kdokoli. Protokol, který následně získáte, však nesmí být starší než 30 dní.

Lhůta pro převod vozidla

S převodem vozidla je dále spojeno ještě jedno časové omezení, a sice lhůta deseti dnů, která se počítá ode dne podpisu kupní smlouvy. Během tohoto období je ze zákona povinné převést prodaný vůz na nového majitele, přičemž za dodržení této lhůty odpovídá prodávající. V případě nedodržení stanovených deseti dnů hrozí původnímu majiteli pokuta až ve výši 50 tisíc korun.

Z tohoto důvodu se nedoporučuje udělovat plnou moc k přepisu vozidla kde komu. Jako prodávající musíte mít vždy jistotu, že k převodu skutečně dojde. V případě, že se nový majitel s touto povinností zpozdí o delší dobu, jdou veškeré sankce za nedodržení lhůty opět za prodávajícím. Jedinou vhodnou prevencí proto je nepředávat vozidlo ani doklady, které k němu náleží, novému majiteli až do té doby, dokud nebude auto v registru řádně přepsáno.

Poplatky za převod vozidla

Jak už to tak s úřady bývá, za své služby si účtují poplatky. A ani tento případ není výjimkou. Počítejte tedy s tím, že za převod zaplatíte 800 korun, na 400 korun vás pak vyjde zmíněná evidenční kontrola. Pokud prodáváte starší vůz, který nesplňuje příslušné emisní normy, nezapomeňte do poplatků započítat také ekologickou daň.

Zdroj: mesec.cz