Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

POZOR NA PODVODNÉ ASFALTÉRY!

Objevili se v Libereckém kraji. Jablonečtí kriminalisté nyní řeší několik případů na Jablonecku a Frýdlantsku. 

Již v minulosti se na několika místech České republiky objevila firma, která nabízela asfaltování a která se svým navenek seriózním jednáním dokázala z lidí vymámit nemalé částky za vyasfaltování nějaké plochy, ať už u jejich domu, či firmy. Poté, co inkasovala od lidí peníze, odvedla pouze část nekvalitní práce a dále již byla nekontaktní. 

Ke konci loňského roku a aktuálně i letos se  podvodní asfaltéři objevili v Libereckém kraji.

Skupina falešných asfaltérů má prakticky stále stejný scénář. 

Nejčastěji přijede  automobil k domku či firmě a řidič se zeptá majitele, zda si nechce výhodně vyasfaltovat kus dvora, předzahrádku, cestu a podobně s tím, že zrovna jedou z nedaleké stavby a zbyl jim materiál.  Zpravidla se jedná o vyasfaltování malé plochy 100 – 200 m čtverečních.

Poškození ve většině případů nechají nalákat na důvěryhodné vystupování a především na výhodně nízkou nabídku. Pachatelé  nejprve vyinkasují peníze, poté se vylije na určené místo podřadný nekvalitní asfaltový materiál. Platba probíhá hotově. Poté přemluví majitele, aby si nechal dodělat i zbylou část plochy a peníze si nechají vyplatit buď hotově  nebo na různé fiktivní účty. Po inkasování další platby jsou již nekontaktní a na místo zhotovení se již nedostaví.  

Zpravidla se jedná se o řidiče polské, rumunské nebo slovenské národnosti s nákladními vozidly z Anglie, tj. s řízením vpravo, s anglickými registračními značkami. 

Tito falešní asfaltéři se mohou v některých případech vydávat za zaměstnance společnosti Strabag.

Jablonečtí kriminalisté evidují již několik případů nejen na Jablonecku, ale podvodní asfaltéři se  objevili již i na Liberecku, a to konkrétně na Frýdlantsku.  Kriminalisté zjistili, že se jedná dokonce o organizovanou skupinu v rámci celé Evropy.

Obracíme se proto na občany, aby byli velmi obezřetní a vyhnuli se těmto výhodným nabídkám. Pokud byl již někdo obdobným podvodným jednáním poškozen nebo byl jeho svědkem, či by mohl uvést poznatky k podezřelým osobám či vozidlům,  ať se obrátí na nejbližší policejní služebnu nebo informace předá policistům na bezplatné tísňové lince 158. 

Zdroj: policie.cz