Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Valašsko – Zlínský kraj je druhým krajem s nejvyšším podílem počtu seniorů v celé České republice. Právě lidé pokročilého věku se stávají nejčastěji terčem podomních prodejců a pořadatelů předváděcích akcí. Své zkušenosti s nimi mají senioři ze Vsetínska i zbytku našeho kraje.

S praktikami takzvaných šmejdů se setkala například starší žena ze zlínského regionu, která se vydala na předváděcí akci kupovat sadu titanového nádobí. Mělo posloužit jako svatební dar pro vnučku. Žena však u sebe neměla požadovanou hotovost 10 tisíc korun, proto si zboží pořídila na splátky.

„Bohužel krabici s hrnci otevřela doma až o několik dní později a čekalo ji nemilé překvapení. Místo hrnců s titanovým dnem byly v krabici úplně obyčejné. Reklamace se ale domáhala marně. Obyčejné hrnce za deset tisíc korun tak doteď splácí,“ prozradila tisková mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje Renata Škrobálková.

Léčivou biolampu nabídli u nemocnice

O něco lépe dopadli senioři ze Vsetínska. „Starší pán, kterého oslovili na ulici, si od prodejce objednal tabletky. Později si nákup rozmyslel. Peníze však už neviděl. V tomto případě se ale jednalo o menší finanční obnos,“ podotkla preventistka Krajského ředitelství Policie České republiky Lucie Javoříková.

Podvodníci oslovili také staršího pána přímo u nemocnice a ptali se jej na jeho zdravotní stav. „Vyzvěděli od něj, že má zdravotní potíže a nabízeli mu biolampu. Od seniora získali kontakt a pozvali ho na předváděcí akci. Pán se však před akcí informoval a zjistil, že lampu sežene i levněji, proto vše zrušil,“ sdělila Lucie Javoříková.

V minulých letech zaznamenali policisté desítky podobných případů. „Podomní prodejci samozřejmě vyhledávají především seniory, protože vidí větší pravděpodobnost úspěchu,“ prozradila policejní tisková mluvčí Lenka Javorková.

Ačkoliv se policisté na Vsetínsku případy zabývají, přesné statistiky podvedených neregistrují. V letošním roce však ve vsetínském okrese policisté žádný podobný případ nezaznamenali. „V minulosti bylo takovýchto podvodů mnohem více. V posledních měsících ale žádný případ podvedených nebo okradených seniorů neregistrujeme,“ podotkla Lenka Javorková.

Podvedení se stydí případy hlásit

To však neznamená, že podomní prodejci přestali své výrobky nabízet a lidé je přestali kupovat. „Není vyloučené, že podvedení trestný čin vůbec neohlásí.Většinou ze studu, že naletěli podvodníkům,“ vysvětlila policejní tisková mluvčí.

Zlínský kraj v současné době rozjel projekt Senioři a jejich bezpečí, kde mimo jiné radí starším lidem, jak se chovat při setkání s podobnými prodejci.

„K těm nejzákladnějším radám patří naučit se odmítat, tedy říkat ne. Podepisovat jen to, co je srozumitelné, platit pouze objednané zboží nebo službu, pouštět do domu jen známé lidi, používat kukátka, řetízky na dveřích a podobně,“ upozornila nositelka projektu, krajská radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan.

 


Zdroj: http://valassky.denik.cz/zpravy_region/