Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

 Muž se vydával za rodinného kamaráda.

Policisté zaznamenali dva případy ze dne 8. 2. 2017, kdy neznámí muži v těchto případech zazvonili u domu v Berouně, postupně u dvou žen. V obou případech pod legendou, že je kamarádem jejich syna, a že potřebuje půjčit peníze na taxi. V prvním případě požádal poškozenou, aby mu zapůjčila mobilní telefon, že si potřebuje jejímu synovi zavolat. Ta mu telefon skutečně půjčila a podezřelý uskutečnil hovor. Policisté následně zjistili, že muž hovor pouze předstíral. Žena byla velice obezřetná a žádné peníze na taxi podezřelému nedala. Poté co odešel, volala svému synovi, který ji řekl, že žádného kamaráda za ní neposlal a že takového známého nemá.

V druhém případě postupoval podezřelý ve stejném duchu, rovněž uskutečnil fiktivní telefonát z mobilu poškozené, navíc věděl i jméno její vnučky, jejíž fotografii měl možnost vidět v jejím domě. Ani v tomto případě mu žena žádné peníze nedala, s tím, že u sebe finanční hotovost nemá. Následně vše oznámila policistům, stejně jako poškozená v prvním případě.

K popisu neznámého podezřelého ženy uvedly, že v prvním případě se představil jako pan Musil, v druhém případě jako pan Novotný. V prvním případě uvedla poškozená, že se mělo jednat o muže ve věku 30 – 35 let, vysoký 160 – 170 cm, špinavé blond vlasy, česané dozadu, dolní zuby výrazně žluté, pravděpodobně od kouření, oblečen do černého kabátu a džínových kalhot. Druhá žena uvedla k popisu podezřelého, že měl být vysoký zhruba 180 – 185 cm, krátce střižené černé vlasy, oblečen do tmavé bundy, světlých kalhot a na nohou světlé sportovní boty.

Policisté nevylučují, že by se mohlo jednat o skupinu pachatelů, kteří se pod různými legendami snaží ze seniorů vylákat finanční hotovost. Upozorňujeme proto všechny občany, aby si vždy ověřili věrohodnost legend, pod kterými tito lidé vystupují a v případě podezření, že se jedná o podvodníky, volali na linku 158. Není vyloučeno, že tito muži budou mít snahu oslovit i další seniory, a to nejen na našem okrese.

Zdroj:www.policie.cz