Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

OLOMOUCKÝ KRAJ – Seniorka „vnuka“ prokoukla. 

V poslední době jsme v Olomouckém kraji zaznamenali výskyt podvodníků, kteří se snaží ze seniorů vylákat finanční hotovost. Pachatelé telefonicky osloví seniora a pod smyšlenou legendou, že jim volá vnuk, se z něj snaží vylákat nemalé finanční částky.

Jeden takový případ se odehrál 12. února na Olomoucku. Neznámý pachatel před polednem vytočil číslo

sedmasedmdesátileté ženy, které se představil jako vnuk. Ženě uvedl, že je u notáře, má dluhy a nutně potřebuje 350 000 korun. Dodal, že si pro peníze přijede. Seniorka se zachovala správně, když muži řekla, že žádné peníze nemá a zavěsila. Následně zavolala svému vnukovi, který jí sdělil, že jí nevolal. Žena poté ihned kontaktovala policii. K předání peněz nedošlo. Olomoučtí policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvod ve stadiu pokusu, na který trestní zákoník, mimo jiné, stanoví trest odnětí svobody až na osm let.

Apelujeme nejen na seniory, ale také na rodinné příslušníky, aby poučili své starší příbuzné, jak se mají v takových situacích zachovat. Pachatelé používají nejrůznější lsti a záminky. Své oběti si tipují na ulici nebo zavolají na pevnou linku. Nejčastější legendou je např. vnuk (kdy do telefonu volající předstírá, že je vnuk nebo vnučka dotyčného a pod smyšlenou legendou láká peníze, pro které později pošle svého známého), dále přeplatky, příspěvky apod.

Rady a doporučení:

  • nemějte doma větší finanční hotovost
  • nevybavujte se s volajícím a zavěste
  • po zavěšení ihned zavolejte svému příbuznému a sdělte mu, co se Vám přihodilo
  • nevpouštějte do domu žádnou cizí osobu
  • podvodné jednání oznamte policii na linku 158

 

Zdroj: policie.cz