Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

DĚČÍNSKÁ POLICIE ŘEŠÍ VYLÁKÁNÍ PENĚZ PŘES PROFILY SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

Děčínská policie v posledních týdnech zaznamenala několik případů, kdy pachatel napadl profily lidí na sociálních sítích a vylákal přes ně desetitisíce korun. Mezi oběťmi jsou zejména mladiství. Novinářům to dnes řekl zástupce vedoucího oddělení hospodářské kriminality děčínské policie Tomáš Kolbaba.

Podvody se dějí zejména prostřednictvím facebooku a instagramu. Pachatel nejen vyláká peníze, ale dostane se také k citlivým datům člověka, jehož profil napadne. „Uživateli sociální sítě přijde zpráva od člověka, kterého má mezi přáteli, s žádostí o zaslání telefonního čísla, většinou s odůvodněním, že ztratil telefon. Dotyčný mu číslo pošle, pachatelem je pak požádán, zda by si na dané číslo mohl nechat zaslat zprávu s pinem od operátora. V ní je uvedeno, že se jedná o m-platbu a že pin nemá nikomu sdělovat. V domnění, že jde o přítele, dotyčný pin přepošle, pachatel jej pak použije na platby u počítačových her, samotné hraní, nebo peníze smění ve virtuální peněžence za skutečnou hotovost či za ně nakoupí bitcoiny,“ popsal trestnou činnost komisař Miroslav Stehlík.
Poslední prosbou pachatele je pak žádost o zaslání PIN kódu, kterým je obnovovací heslo do facebookového profilu. „Pachatel se tak přihlásí na místo uživatele, změní heslo a dotyčného odřízne od jeho profilu,“ uvedl Stehlík. Pachatel pak znovu osloví přátele na síti a čin se opakuje.

Napadení profilu nahlásili policii rodiče nezletilých, kteří zjistili v měsíčních vyúčtováních od operátorů odchody částek v řádech pěti až deseti tisíců korun. „Zatím sledujeme okolo deseti případů, může jich však být víc,“ uvedl Stehlík. Obdobné případy policie podle kriminalistů zaznamenala i v jiných krajích napříč republikou.
Policisté vyzývají veřejnost k obezřetnosti při přeposílání PIN kódů, nastavení limitu m-plateb a nastavení dvoufázového ověřování u svých profilů na sociálních sítích. „Pokud mě někdo požádá o telefon, nejlepší je dotyčnému zavolat a ověřit si, zda skutečně jde o přítele,“ uvedl Stehlík. Následkem činnosti pachatele není pouze finanční ztráta, ale podle Kolbaby to může být psychická trauma. „Někdo nese velmi těžce, pokud se cizí člověk dostane k jeho citlivým datům,“ uvedl Kolbaba. Případy napadaných profilů se týkají zejména dětí mezi 14 a 15 lety.
Děčínská policie na kybernetickou kriminalitu upozorňuje ve školách. „V minulosti jsme chodili na druhý stupeň základních škol, teď už se to týká i prvňáků,“ řekla mluvčí policie Petra Trypesová. „Populární je nyní přes jistou aplikaci nahrávat a sdílet videa, což může být prostředek ke kyberšikaně. Děti ale takovou věc většinou nedomýšlejí, internetová gramotnost chybí,“ dodala Trypesová.

Zdroj: ČTK