Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Policie varuje

KLADENSKO – Nedejte se napálit na sociální síti.

Více jak deset podvodů prošetřují v těchto dnech kladenští kriminalisté. Jedná se o případy, kdy „přátelé“ ze sociální sítě žádají uživatele o půjčku v řádu desítek korun (převážně se jedná o třicetikorunovou položku). Poté, co oslovený vyslyší prosbu a chce zaslat finanční obnos na účet žadatele, přesměruje se odkaz na falešné stránky. Ty mají veškeré parametry, jako běžný platební portál, který po občanech žádá zadání přihlašovacích údajů. Pokud poškozený tyto informace poskytne, jsou zaslány přímo do rukou pachatele. Z těchto získá podvodník přihlašovací klíč k internetovému bankovnictví. S tím potom zloděj manipuluje podle své libosti. Může například zřídit kontokorentní účet a čerpat finance i do záporných částek.

Škoda se v případech, které zatím kriminalisté zaevidovali, vyšplhala na téměř půl milionu. V případě dopadení pachatele mu za trestný čin podvodu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Jelikož se tato trestná činnost množí geometrickou řadu, upozorňujeme všechny uživatele všech sociálních sítí, aby na tyto výzvy od svých přátel nereagovali a nepřicházeli tak o značné finanční prostředky. Šetření těchto trestných činů je velice složité a ve většině případů se peníze původnímu majiteli vrací velice obtížně.

 zdroj:

PČR  Kladno, tisková mluvčí nprap.Michaela Nováková

17.července 2015