Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Kriminalisté zadrželi dva muže, kteří pod různými legendami okrádali seniory.

Kriminalisté čtvrtého policejního obvodu z pátého oddělení obecné kriminality v minulých dnech objasnili dvě série podvodů na seniorech a zadrželi dva podezřelé muže. Obě tyto série, ani podezřelí spolu nemají nic společného, vyjma jejich obětí. Těmi totiž byli ve všech přídech senioři, kteří jsou vzhledem ke svému věku velmi důvěřiví a tím pádem i zranitelní.

První ze sérií případů má podle kriminalistů na svědomí osmatřicetiletý muž, který se do bytů seniorů dostával pod několika legendami. Někdy tvrdil, že jde opravit topení, jindy předstíral, že je pracovník energetické společnosti a jde odpojit elektřinu, kvůli nezaplacenému vyúčtování. V jednom případě se vydával i za policistu s legendou, že chce varovat před možným vloupáním do bytu, aby si majitelé provedli výměnu dveří nebo alespoň zámků. Na základě těchto legend se dostával do bytů a tam pak kradl peníze, mobilní telefony, platební karty nebo šperky. Tyto skutky se staly v období od září do listopadu loňského roku.

Podezřelého se podařilo zadržet ve spolupráci s kolegy z Benešova a to mimo jiné díky stopám, které v bytech zanechal. Jelikož se jednalo o několikrát trestaného muže, byla v policejních databázích zjištěna shoda jak otisků prstů, tak i profilu DNA. Kriminalisté v tuto chvíli muže viní ze šesti skutků, ale již teď vědí, že jich bude daleko víc a na případu neustále pracují. Škoda je zatím vyčíslena na několik desítek tisíc korun, muž s kriminalisty spolupracuje a trestnou činnost doznává. Stíhání je vedeno vazebně, jelikož soud akceptoval návrh na jeho vzetí do vazby. Nejstarší obětí tohoto muže byl devadesátiletý muž, který přišel o 4 tisíce korun pod legendou kontroly a výměny elektroměrů.

Druhou sérii případů má podle kriminalistů na svědomí jednadvacetiletý muž, který se také vtíral do bytů seniorů pod různými legendami. Nejčastěji o sobě tvrdil, že je zástupce společnosti, která dodává levnější elektřinu a přišel nabídnout slevy na její odběr. Jindy zase tvrdil, že jde vybrat nedoplatek za elektřinu a ze seniorů, tak lákal peníze. Aby vše vypadalo důvěryhodně, tak jim pak na vydané peníze vystavoval i potvrzení. Takových skutků má podle kriminalistů na svědomí devět se škodou téměř sto tisíc korun. I v tomto případě byl podán podnět na jeho vzetí do vazby, což bylo akceptováno.

Stejně jako v prvním případě k dopadení přispěly stopy, které obviněný nechal na místech činu. I on má v policejních databázích záznamy za majetkovou trestnou činnost. Nejstarší obětí tohoto muže byla sedmadevadesátiletá seniorka, která přišla o tisíc korun, během jeho návštěvy v bytě ohledně kontroly vyúčtování elektřiny.

Závěrem chceme upozornit, aby nikdo nevpouštěl cizí lidi do svého bytu. Podomní prodej nebo nabídky služeb jsou nejen v Praze  zakázány.

V případě, že někdo tyto podomní prodejce zaznamená, ať volá tísňovou linku 158

Zdroj:www.policie.cz