Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

ŠUMPERSKO – Vnuk o ničem nevěděl.

Ve čtvrtek 1. srpna před desátou hodinou dopoledne oslovili ve Velkých Losinách dva neznámí muži 86letého seniora, který se právě pohyboval na zahradě u svého domu. Před dům přijeli vozem (jednalo se pravděpodobně o Renault Laguna černé barvy, karosérie kombi) a muže se zeptali, jestli je „mladej“ doma. Když jim řekl, že bohužel ne, sdělili mu, že mu vezou motorovou pilu, kterou si objednal. Aby řeč nestála, ujišťovali seniora, že pila má větší hodnotu, ale že jsou ochotni ji prodat za 9 000 Kč. Senior tedy odešel domů pro peníze a pilu za vnuka zaplatil. Před uhrazením peněz se mu bohužel nepodařilo vnuka telefonicky kontaktovat. Až následně zjistil, že vnuk žádnou koupi domluvenou neměl, proto poškozený věc oznámil policistům.

Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za který podvodníkům v případě dopadení a prokázání viny hrozí podle trestního zákoníku mimo jiné až dvouletý trest odnětí svobody.

V souvislosti s tímto případem znovu nabádáme k obezřetnosti při jednání s neznámými lidmi. Může se jednat o podvodníky s velmi příjemných chováním a vystupováním, kteří často bývají slušně a pěkně oblečeni a na první pohled nevypadají na někoho, kdo má v úmyslu Vás okrást.

 – Pokud Vás osloví cizí osoba na ulici, nikdy si ji nezvěte domů.

 – Nevěřte žádným příběhům o svých blízkých, vždy si u nich danou skutečnost ověřte (jedná se například o simulovanou poruchu na vozidle a vylákání peněz na zajištění její opravy)

 – Podvodník u Vás také může zazvonit a pod záminkou nevolnosti Vás například požádat o skleničku vody. Než mu ji donesete, zpravidla Vám stihne něco odcizit.

 – Mnoho podvodníků se vydává za zástupce různých společností a nabízejí levnější zboží nebo energie. Podomní prodejci ve většině případů nabízejí nekvalitní zboží a pouze zdánlivě levné zboží, pocházející mnohdy z majetkové trestné činnosti.

Zdroj:www.policie.cz