Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Dvě desítky majitelů rodinných domů z Novojičínska naletěly podvodníkovi z Bartošovic. Ten jim za výhodnou cenu nabízel palivové dřevo. Na nákup vybíral zálohy. Poškozeným lidem teď dluží dohromady 150 tisíc korun.

„Tento  44letý podvodník působil věrohodně“. Jak uvedl jeden z poškozených žijících na Novojičínsku, falešný prodejce se vydával za lesního dělníka, který prý takto běžně zprostředkovává prodej dřeva pro Lesy ĆR. Po zájemcích chtěl finanční zálohu, zbytek mohou doplatit, až jim dřevo přiveze přímo do domu. K tomu už ale nikdy nedošlo.

“Takže přijel, vybral peníze, nechal nám kopii živnostenského listu, vystavil normálně účtenku s razítkem, takže to vypadalo věrohodně. Tak jsem si říkal, kdyby náhodou to potom nedodal, tak se to může reklamovat. Pak se poptával ještě, jestli nemáme nějaké známé, došlo vlastně k tomu, že jsem kontaktoval rodinu nebo nějaké známé v práci a potom se ten kolotoč rozjel dál,” popsal postup podvodníka jeden z poškozených.

Jak podvodník vypověděl na policii, nikdy dřevo neměl a ani neuvažoval o tom, že by ho zájemcům dodal.

“Zájemcům nabízel dodávku palivového dřeva v částkách od dvou do deseti tisíc korun. Komunikoval s nimi jak telefonicky, tak se, více méně, nebránil schůzkám. Nakonec jim peníze nedodal a peníze si ponechal pro svou potřebu. Těch poškozených je takřka dvacet s částkou kolem 150 tisíci korun,” potvrdil tiskový mluvčí Policie ČR Nový Jičín Petr Gřes.

Za podvod s prodejem dřeva už tento muž jednou stanul před soudem. Také v roce 2014 se mu totiž povedlo podobně napálit asi dvacet lidí. Ti mu na zálohách vyplatili 140 tisíc korun. V době vydání rozsudku, v červenci tohoto roku, už ale stihl podvést další lidi.

Za daný skutek podvodu hrozí muži až dva roky odnětí svobody.

Zdroj:www.polar.cz