Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

PROSTĚJOVSKO – Ze ženy vylákali 12 000 korun. 

Dva neznámí pachatelé, žena a muž, se dne 4. září 2015 v odpoledních hodinách vydávali za zástupce energetické společnosti a jejím jménem navštívili v místě bydliště třiaosmdesátiletou ženu na Prostějovsku. Pod smyšlenou legendou, že má nedoplatek na zálohách elektřiny, ze ženy podvodně vylákali částku 12 tisíc korun. Věc nadále šetří prostějovští kriminalisté.

Rady jak se nestát obětí podvodu:

* Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu, a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.

* Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.

* Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.

* Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.

* Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.

* Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.

* Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.

* Důležitá telefonní čísla mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.

* Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.

* Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.

por. Bc. František Kořínek

16. září 2015

Zdroj:www.policie.cz