PODVODNÍCI CHTĚJÍ OBRAT KLIENTY ČESKÉ SPOŘITELNY. SEBEROU JIM PENÍZE, A JEŠTĚ JE ZADLUŽÍ
Česká spořitelna varovala před podvodníky, kteří jejím jménem rozesílají falešné SMS zprávy. Prostřednictvím nich se snaží vymámit z důvěřivců citlivé osobní údaje a v neposlední řadě také peníze. Banka se již od zasílaných SMS zpráv distancovala.
„Vážený kliente, Vaše internetové bankovnictví bylo zablokováno. Pro odblokování pokračujte na adrese CSAS.CZ,“ tvrdí počítačoví piráti v podvodné SMS zprávě.
Jak je z řádků výše zřejmé, součástí zprávy je také odkaz na údajné internetové bankovnictví České spořitelny. Stránky je možné navštívit pouze kliknutím na odkaz v SMS. Ten však ve skutečnosti nevede na web spořitelny, ale místo toho na podvodné stránky, které vytvořili počítačoví piráti.
Pokud to důvěřivci udělají, zadělají si na pořádné problémy. Útočníci totiž získají jejich citlivé osobní údaje i přístup na bankovní účet. Vzhledem k tomu, že již znají jejich telefonní číslo, jsou jen krůček od toho, aby z nich získali potvrzovací SMS zprávu k uskutečnění nějaké platby, a tím tak vysáli peníze z jejich účtu.
Riziko to pro příjemce podvodných zpráv představuje i v případě, že na účtu nemají vůbec žádné peníze. Spořitelna, podobně jako další banky, totiž klientům nabízí statisícové půjčky, které stačí potvrdit SMS. Doslova na pár kliknutí podvodníci mohou i příjemce podvodných zpráv zadlužit a následně je o peníze vmžiku připravit.
I proto banka klienty před podvodnými zprávami varovala. Nereagujte na tyto SMS a nevyplňujte své údaje! Banka po vás nikdy nežádá vyplnění vašich údajů v SMS, e-mailu ani na sociálních sítích! Dostanete-li podezřelou zprávu, pošlete nám ji na phishing@csas.cz,“ doporučili zástupci banky.
Phishingové podvody na vzestupu
Phishingové podvody nejsou ničím novým. Počítačoví piráti při nich hromadně rozesílají smyšlené zprávy na různé příjemce již několik let a jako rybáři vyčkávají, až se jejich oběť chytne na udičku podobně jako skutečná ryba. V poslední době se ale uživatelé mohou stále častěji setkat s podvody, které se šíří místo e-mailů prostřednictvím SMS zpráv.
Problém je také to, že podvodné zprávy mohou přijít klidně i ze známých telefonních čísel, ze kterých chodí informace o různých legitimních službách či nabídkách – útočníci si jednoduše zaplatí službu hromadného rozesílání zpráv u některého z operátorů. Celá řada příjemců proto nemusí na první pohled ani rozeznat, že se je snaží kyberzločinci napálit.
V uplynulých týdnech takto podvodníci rozesílali hromadné zprávy pod hlavičkou společností Alza, Apple, dm drogerie, Penny Market, Lidl či Raiffeisenbank. Nicméně není vyloučeno, že to v dohledné době budou zkoušet znovu pod úplně jiným jménem.
Zdroj: novinky.cz