Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

OLOMOUC – Pod smyšlenou záminkou se dvě neznámé ženy vloudily do domu seniorky.

Olomoučtí kriminalisté pátrají po dvou pachatelkách krádeže, ke které došlo ve čtvrtek 10. listopadu v odpoledních hodinách v části Olomouce-Lazcích. Dvě zatím neznámé ženy se pod smyšlenou legendou o vrácení přeplatku za vodu a kontroly vodoměru, vloudily do rodinného domu 87leté seniorky. Seniorku pod záminkou o vrácení peněz pak požádaly o rozměnění pětitisícové bankovky. Seniorka odešla do pokoje, odkud peníze přinesla. V této chvíli ji jedna z nich zabavila s tím, že musí zkontrolovat vodovodní baterie v celém domě a druhá jí pravděpodobně v tomto okamžiku ukradla peníze. Poté odešly neznámo kam. Až po jejich odchodu paní zjistila, že jí zmizelo 80 000 korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádež a porušování domovní svobody, spáchaných formou spolupachatelství, za který oběma pachatelkám, v případě zjištění a vzhledem k výši způsobené škody, hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.

K popisu žen se podařilo zjistit:  jedna z nich byla ve věku kolem 40let, silné postavy, snědší pleti. Vysoká byla mezi 165–168 cm. Měla kulatý obličej, velké tmavé oči. Vlasy měla tmavé, sčesané dozadu a vzadu pravděpodobně sepnuté. Na temeni hlavy tvořily štětku. Na sobě měla bílou prošívanou silonovou bundu pod pás a tmavomodré kalhoty. U sebe měla tmavou kabelku. Mluvila česky, bez přízvuku. Druhá byla o něco mladší, plnoštíhlá, vysoká rovněž mezi 165–168 cm.  Na sobě měla bundu bílé barvy a kalhoty. Vlasy měla barvy špinavá blond, jevily se jako obarvené. Bližší informace k popisu druhé ženy se nepodařilo zjistit.

Policie ČR radí občanům, jak se nestát obětí podvodu:

  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího do bytu nevpouštějte.
  • Nikdy hned neotevírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak můžete některé věci vyřídit bezpečněji.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb  (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz nebo ještě lépe, zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
  • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.

por. Mgr. Irena Urbánková

Zdroj:www.policie.cz