Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Organizátoři předváděcích akcí opět vyrukovali se staronovou fintou, kdy lákají seniory na fiktivní vysoké výhry. Z nich ale předem chtějí zaplatit darovací daň výrazně vyšší, než je hodnota výrobku, který si zákazník odnese domů. Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska podobné případy zachytilo již více než před rokem v Moravskoslezském kraji. Nyní tuto praktiku využívá firma New Trendy Products.

Přečtěte si příběh pana Vladimíra z východních Čech:

„Říkali tomu zlatá výhra v hodnotě zboží 135 tisíc, a dotyčný že musí okamžitě zaplatit darovací daň,“ popsal svou zkušenost 87letý Vladimír z východních Čech.

Leták ve schránce ho nalákal na ochutnávku uzenin v nedalekém hotelu. Místo ochutnávky na něj ale na místě čekalo překvapení. Vyhrál prý kuchyňské nádobí za více než sto tisíc korun. Vše mělo jedinou podmínku, musel souhlasit s okamžitým zaplacením darovací daně. „Daň byla vypočtena na 50 tisíc. Všechno proběhlo rychle,“ řekl podvedený.

Pod nátlakem organizátorů nakonec kývl. Protože u sebe ale neměl takovou částku, odvezli ho podvodníci do nejbližší banky. Peníze od něj chtěli v hotovosti. Fakturu ani žádný jiný doklad o zaplacení muž nedostal. Domů si odvezl zboží za pár tisíc korun.

Podle mluvčí České obchodní inspekce  Miloslavy Fléglové je firma, která podle účastníků akce vše organizovala – New Trendy Products – inspektorům ČOI dobře známá.

„Nabídka výhry nebo nějaké výhody je jednou z agresivních obchodních praktik, kdy prodávající nabízí de facto neexistující výhodu nebo výhru,“ říká mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Kvůli podezření na nekalé praktiky v prodeji kuchyňského zboží a nejrůznějšího nádobí firmu New Trendy Products prověřovali už v osmi případech. Loni firmě proto vyměřili tři pokuty v celkové výši 150 tisíc korun.

Šmejdi se ‚vypařili‘

Získat vyjádření společnosti je ale nemožné. Webové stránky nemá, ani jinak nejde dohledat aktuální kontakt. V obchodním rejstříku je zapsaná v ulici Lannova v Praze. Fakticky ale donedávna sídlila v Mělníku v ulici Na Průhoně 3412 ve velké bílé budově, kde je například Stanice technické kontroly a kde jsou většinou kanceláře.

Pracovníci firmy New Trendy Products tady byli naposledy tento týden a viděla je jedna zaměstnankyně areálu. „Nabízeli nějaké produkty, to je všechno. Já si myslím, že jsou na zapřenou, protože ti kluci odsud prchli. Zůstaly tady jenom telefonistky,“ tvrdí žena.

Na mělnické adrese podle svědků fungovala firma ještě před 14 dny. Teď údajně přesídlila do centra Prahy. Přesné místo nikdo nezná. Spojit se nedá ani s jednatelem společnosti. Snaží se o to přitom hned několik lidí.

Podvedli i hotel

Vedle pana Vladimíra se na internetu přiznávají k negativním zkušenostem s firmou další podvedení. A společnost oklamala i samotný hotel, ve kterém prezentovala kuchyňské nádobí.

Vedení hotelu to nechce oficiálně komentovat. Nicméně podle zjištění Českého rozhlasu se jim organizátoři nahlásili pod smyšleným jménem. A za pronájem prostor prý ani nezaplatili. Porušili zákon navíc i tím, že zatajili, že pořádají prodejní akci.

Zdroj: Český rozhlas, Autor:  Jan Beneš, Simona Bartošová

Rada Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska:

Obecně doporučujeme spotřebitelům zvýšenou pozornost v případě všech „výher“ na předváděcích akcích.

V případě, že prodávající vytváří klamný dojem, že spotřebitel vyhrál nebo vyhraje, pokud bude jednat určitým způsobem, ačkoli ve skutečnosti žádná taková výhra nebo výhoda neexistuje nebo pro získání výhry nebo výhody musí spotřebitel vynaložit finanční prostředky nebo jiné výdaje, dopouští se tzv. agresivní obchodní praktiky, která je zakázaná.

Výše uvedený případ s daní darovací by bylo možno kvalifikovat také jako trestný čin podvodu, a proto poškozeným doporučujeme neváhat a obrátit se na policii.

Poznámka k darovací dani:

V souvislosti s rekodifikací soukromého práva byla daň darovací od letošního roku zahrnuta nově pod daň z příjmů, jako zvláštní příjem. Případná darovací daň se vždy hradí finančnímu úřadu, nikoliv tomu, kdo nám dar poskytnul!!!