Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Po smyšlenou legendou vylákal podvodník 7000 Kč.

Olomoučtí kriminalisté přijali  oznámení o podvodném jednání ze strany dosud neznámé osoby vůči 86leté seniorce, k němuž mělo dojít  v pozdních večerních hodinách v Olomouci. Seniorku měl telefonicky krátce po 22-té hodině kontaktovat muž, který se představil jako její vnuk.  Pod smyšlenou legendou po ní požadoval finanční pomoc pro svého kamaráda, s tím, že tento měl mít autonehodu a že pro peníze posílá svého kamaráda. Paní tomu uvěřila, vyšla před dům, kde neznámému muži předala 7 000 korun. Až teprve za pár dnů hovořila s vnukem a zjistila, že se jednalo o podvod. K popisu neznámé osoby se nepodařilo zjistit bližší informace. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, za který pachateli, v případě jeho zjištění, hrozí až dva roky za mřížemi. Na případu usilovně pracují a prověřují všechny získané informace a poznatky.

Rady policie, jak se vyhnout  podvodu:

  • Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu, a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
  • Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
  • Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
  • Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
  • Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
  • Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
  • Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.

por. Mgr. Irena Urbánková

Zdroj:www.policie.cz