Po několika měsících se opět vrací vlna podvodů na seniorech.
Kriminalisté napříč celou republikou zaznamenali během června a července čtyřiapadesát případů, kdy jen za červenec vznikla škoda přesahující osm set tisíc korun. Podvodníci se snaží pod smyšlenou záminkou získat od seniorů finanční prostředky. Osvědčenou metodou je telefonický kontakt, při kterém se pachatelé vydávávají za vnuka volaného a požadují zapůjčení peněž. Díky šikovné manipulaci dokáží vzbudit dojem, že jsou opravdu vnukem, a pro peníze si posílají svého kamaráda. Tento způsob je používán ve velké míře a evidujeme desítky těchto případů. Podle aktuálních zjištění se na tuto trestnou činnost zaměřují organizované skupiny pachatelů ze Slovenska i České republiky. Na dopadení pachatelů intenzivně pracují nejen kriminalisté v místech, kde k podvodu došlo, ale také specialisté z úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR.
Na jaře letošního roku se podařilo brněnským kriminalistům objasnit sérii devíti případů podvedených a okradených seniorek. Pachatel používal několik legend. Se svým podvodným jednáním oslovil před obchodním domem čtyřiaosmdesátiletou ženu. Představil se smyšleným jménem a tvrdil ženě, že spolu pracovali ve stejném podniku. Také předstíral telefonický hovor s její vnučkou ohledně poškozeného výfuku u jejího auta. Následně požádal o půjčení dvanácti tisíc korun právě na zakoupení nového výfuku. V tomto případě však pohořel. Žena chtěla nejprve vnučce sama zatelefonovat a záležitost si ověřit. Podvodník to tedy rychle vzdal a odešel. Ovšem za hodinu po tomto nevydařeném pokusu byl již úspěšný. Pod obdobnou legendou se mu podařilo vylákat od čtyřiaosmdesátileté ženy šestnáct tisíc korun. Téměř stejný scénář byl i u ostatních případů. Například čtyřiadevadesátiletou ženu v jejím bydlišti okradl o šest tisíc korun, jinou seniorku oklamal a vylákal od ní dokonce třiadvacet tisíc korun. Celková škoda se vyšplhala přes sto tisíc korun. Policisté uvedeného podvodníka bezprostředně po posledním skutku zadrželi a obvinili z trestných činů porušování domovní svobody a podvod.
Přestože Policie ČR seniory i jejich rodinné příslušníky o tomto druhu trestné činnosti pravidelně informuje, stále přibývá nových případů pod nejrůznějšími smyšlenými příběhy. Některé případy končí i existenčními problémy, zejména v situacích, kdy senioři přijdou o své celoživotní úspory. Závažné bývají i zdravotní potíže, které jsou doprovodným projevem prožité traumatizující události.
Každoročně policie eviduje více jak 1000 obdobných případů. Toto číslo však není konečné. Stud seniorů zapříčiňuje, že často tyto činy neohlašují policii. Škody se u nahlášených případů pohybují v hodnotě nad 30 milionů korun ročně.
Pachatelé znají problémy seniorů a účelově jednají tak, aby rozptýlili jejich samotu a navodili pocit důvěry. Poté se pod záminkou opravy, naléhavého řešení havárií či neodkladné lékařské péče vloudí do domácnosti seniora, kde odlákají jeho pozornost, prohledají byt a zcizí často nemalé finanční částky, v řádech desetitisíců.
Důrazně proto varujeme seniory, aby si na podobné pokusy dávali pozor a rozhodně nikomu peníze nepůjčovali ani si nikoho nepouštěli do domácnosti.
Zdroj: www.policie.cz
24. července 2015
pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová
koordinátorka prevence