Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

 

Upozornění na případy podvodných jednání na osobách seniorského věku

Policisté a kriminalisté územního odboru Policie České republiky v Opavě nabádají převážně osoby seniorského věku k velké obezřetnosti, opatrnosti a pozornosti, aby se nejen v těchto dnech nestaly obětí podvodného jednání a majetkové trestné činnosti. V průběhu dne 16. srpna 2017 se totiž minimálně dvěma ženám důchodového věku telefonicky ozvali případní pachatelé protiprávního jednání a požadovali po nich finanční prostředky pod smyšlenou legendou s označením VNUK.

K prvnímu přečinu podvodu ve stádiu pokusu došlo půl hodiny po poledni 16. srpna letošního roku, kdy neznámý muž z nezjištěného místa a z nezjištěného telefonního čísla volal na pevnou telefonní linku 79leté ženy, která bydlí na ulici Olomoucké v Opavě, představil se jako její vnuk a pod smyšlenou historkou o podpisu smlouvy u notáře po ní požadoval zapůjčení finanční hotovosti ve výši 350 tisíc korun. Když oslovená žena správně uvedla, že doma nemá žádné peníze a není ochotna nic nikomu půjčovat, neznámý telefonista hovor ukončil a zavěsil.

Kolem půl třetí odpoledne téhož dne se obdobná skutečnost stala i 91leté ženě, která bydlí na ulici Vaškovo náměstí v Opavě. Té se rovněž ozval jí neznámý muž, který se představil jako její vnuk a požadoval po ní finanční prostředky v blíže neustanovené výši s tím, že je momentálně ve špatné finanční situaci a to z důvodu toho, že jeho peníze mu banka omylem poslala na cizí účet a on teď nemá ani korunu. Opět i tato seniorka správně zareagovala a po chvíli telefon sama ukončila, aniž by někomu cizímu cokoli dala či přislíbila.

Oba výše uvedené případy nyní prověřují policisté z obvodního oddělení v Opavě v úzké spolupráci s opavskými kriminalisty a jakékoli informace, které by vedly ke zjištění osoby pachatele lze kdykoli telefonicky sdělit, byť i anonymně, na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158. Další případně poškozené osoby nechť se se svým svědectvím či trestním oznámením co nejdříve obrátí na telefonní číslo opavské policie, a to 974 737 651.

Opava 18. srpna 2017

por. Bc. René Černohorský

Zdroj:www.policie.cz