Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

24. července 2014 okolo 9. hodiny navštívily dvě mladé ženy seniorku ve Štěpánkovicích na ulici Hlavní a vydávaly se za pracovnice energetické společnosti. Svou lstí ženu připravili celkem o 24 tisíc korun. Policisté obvodního oddělení Kravaře týž den zahájili úkony trestního řízení ve věci krádež a porušování domovní svobody.

K celé události mělo dojít tak, že neznámé ženy oslovily seniorku u branky domu s tím, že přišly opsat stav elektroměru, zároveň jí ukázaly neznámý dokument. Seniorka ženám uvěřila a pustila je k rozvodné skříňce před vchod domu. Po kontrole elektrických hodin jí měla jedna z žen sdělit, že má přeplatek 1 tisíc korun. Poté seniorka vešla do domu. Tu po chvíli následovaly i ženy a bez pozvání vešly za ní do domu. Uvnitř ji oznámily, že mají jen 5 tisícovou bankovku, kterou potřebují rozměnit. Nic netušící paní domu šla do jiné místnosti pro peníze i s jednou ženou v zádech. Když již měla peněženku s penězi v ruce, mladá žena se chytla svého krku a tvrdila, že má astma a potřebuje napít. Důvěřivá seniorka odložila peněženku v místnosti a šla do kuchyně pro vodu. Tu nestačila ani donést a žena s údajným astmatem jí oznámila, že už vodu nepotřebuje a rychle opustila dům. Seniorce sdělila, že tisíc korun jí nechala na stole. Druhá z žen již byla pryč. Následně poškozená zjistila, že slíbené peníze za přeplatek na stole neleží a také peněženka s penězi a vkladní knížkou je pryč. Při další kontrole druhé peněženky, kterou měla seniorka uloženou v jiné místnosti na stole, zjistila, že v ní také chybí peníze. Lstivé ženy měly poškozenou připravit o finanční hotovost ve výši 24 tisíc korun.      

 

Popis žen:

 

  • 20 – 25 let, vysoká 150 – 155 cm, tmavší barvy pleti, štíhlé postavy, na hlavě čepice – kšiltovka bílé barvy,
  • 20 – 25 let, vysoká 150 – 155 cm, štíhlé postavy, na hlavě čepice – kšiltovka bílé barvy bez popisu a značky, na sobě bílý svetr nebo kabátek.

  

V souvislosti s případem policie ČR opět upozorňuje seniory, ať nedůvěřují neznámým lidem a za žádnou cenu nikoho cizího nevpouštějí do svého domu či bytu! U pracovníků služeb si nechte předložit jejich služební průkaz, nebo raději zavolejte na instituci, na kterou se odvolávají.

Také v tomto případě žádáme případné svědky, kteří by mohli k případu podat jakékoliv informace, například o pohybu žen či podezřelého vozidla v obci, aby neprodleně kontaktovali policisty obvodního oddělení Kravaře na přímé telefonní lince 974 737 721.

    nprap. Bc. Pavla Welnová

vrchní inspektor

Zdroj: www.policie.cz