Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

ŠUMPERK, MOHELNICE – Pamatujte, úřady a instituce vyúčtování řeší zasláním peněz na účet nebo složenkou, nikdy ne osobním předáním. 

V pondělí 16. listopadu 2015 odpoledne byla v Mohelnici okradena 93letá seniorka. Na ulici před domem seniorku oslovila neznámá žena a řekla jí, že je ze „sociálky a nese jí tisíc korun za doplatky na léky. Seniorka ji vzala k sobě do bytu, kde žena požadovala rozměnění pětitisícové bankovky. To seniorka odmítla, ale v té době se v bytě objevila další žena, protože vstupní dveře do bytu zůstaly otevřené, a ta požadovala rozměnění alespoň dvoutisícové bankovky. S tím už stařenka souhlasila a odešla do místnosti, kde měla uschovanou hotovost. Když se vracela zpět, potkala v chodbě bytu jednu z žen. Ta ji poprosila o přinesení propisovací tužky, kterou si údajně zapomněla v kuchyni. Mezitím se jedné z pachatelek zřejmě podařilo najít a odcizit obálku s ušetřenou hotovostí ve výši minimálně 50 tisíc korun. Na to, že obálka s penězi zmizela, přišla seniorka až později, po odchodu obou žen z bytu.

K podobnému případu došlo ten samý den kolem poledne také v Šumperku. Obětí je v tomto případě 82letý senior. Legenda byla podobná, tzn. vrácení přeplatku s požadavkem na rozměnění bankovek větší nominální hodnoty. Později přišel senior na to, že mu zmizela hotovost asi 40 tisíc korun. Policii vše oznámil až druhý den.

V souvislosti s těmito případy pokládáme za důležité varovat a upozornit občany, na co by si měli dávat pozor. Nástrahám nejrůznějších chytráků a podvodníků se mohou i sami senioři aktivně bránit tím, že budou dodržovat následující zásady:

  • Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi. Zkontrolujte, kdo je za dveřmi přes kukátko, nejlépe panoramatické. Pořiďte si na dveře bezpečnostní řetízek.
  • Nebuďte důvěřiví a nepouštějte cizí lidi do svých domů a bytů, nikomu nepůjčujte peníze.
  • Zvoní-li nějaký opravář nebo pracovník úřadu, případně jiných služeb (odečet plynu, elektřiny, vody apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz nebo raději zavolejte na úřad či instituci, na kterou se dotyčný odvolává. Tyto instituce navíc většinou domlouvají návštěvu svých pracovníků telefonicky předem nebo ji oznamují vývěskou v domě. V případě jakýchkoli pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
  • Podvodníci využívají různé „báchorky“, záminky a lsti, neštítí se ničeho, využívají důvěřivosti, působí na city, aby se dostali k vašim penězům. Pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu jiných způsobů, jak vás okrást. Nevěřte historkám, že pracovník jde s vámi podepsat dokumenty, na základě kterých vám bude zvýšen důchod nebo sjednáno výjimečné pojištění, jde s vámi sepsat výhodnou smlouvu na využití telefonu, rozšíření programů televize, vrátit přeplatek za služby apod.
  • Své úspory byste měli mít uložené v bance nebo ve spořitelně, neměli byste si nechávat vyšší částky doma v různých skrýších. Tím, že po vás podvodník požaduje zaplacení nějaké částky nebo zálohy, případně rozměnění peněz, vás nenápadně přiměje k tomu, že mu bezděčně ukážete, kde své úspory schováváte. Pak už jen stačí odlákat vaši pozornost a v nestřeženém okamžiku peníze sebrat. Proto také často podvodníci pracují ve dvou i více, kdy jeden vás zabaví a druhý má možnost krást.
  • Mějte po ruce důležitá telefonní čísla na rodinné příslušníky, policii, lékařskou pomoc a hasiče, případně i na organizace, které se zabývají péčí o seniory. V případě komplikací můžete rychle zavolat pomoc.
  • Pokud se stanete obětí výše zmíněného podezřelého jednání, zkuste zachovat klid a pokuste se zapamatovat si a vybavit si důležité údaje o pachateli – především, jak byl vysoký, jakou měl postavu, oblečení, věk, barvu vlasů, očí. Jestli měl nějaké další typické znaky – brýle, vousy, tetování; jaký měl způsob řeči, chůze apod. Jestliže vám ukáže nějaký doklad (průkaz), neváhejte a pro jistotu si co nejvíc údajů z tohoto dokladu opište. Pokud dotyčný přijel vozem, zapamatujte si, nebo si zapište registrační značku vozidla, případně typ a barvu. Váš popis může významně přispět k odhalení pachatele a navrácení vašich věcí. Samozřejmě o celé události neprodleně informujte policii na bezplatné tísňové lince 158.

Zdroj:www.policie.cz