Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

 

Zemědělská půda je cenným zbožím. Její tržní cena se za posledních pět let v porovnání s oficiálními úředními cenami zhruba zdvojnásobila. Pozemky k zemědělskému využití tak začaly zajímat obchodníky, kteří se na nich snaží vydělat. Podle svědectví klientů vystupují seriózně, působí důvěryhodně. Lidé, kteří s nimi uzavřou smlouvu, pak ale mnohdy litují.

„Máme konkrétní případ kupní smlouvy, která je na šesti stranách, kdy prodávající přišla řádově o 150 tisíc korun. Další rodina přišla o 1,5 milionu,“ říká Miroslav Novák, ředitel zemědělské společnosti Astur Straškov.

Popisuje přitom dva případy, kdy lidé přistoupili na nabídku makléřů a zpětně zjistili, že za svou půdu mohli získat mnohem víc peněz. „Jsou to poměrně obsáhlé kupní smlouvy. Právnicky jsou dobře provedené, ale lidsky to je hyenismus,“ dodává Novák.

Český rozhlas s dotčenými lidmi mluvil, ale vzhledem ke svým složitým situacím se nechtěli k případu sami vyjadřovat.

Podle Miroslava Nováka se takzvaní obchodníci zaměřují obzvlášť na seniory. „A stejným způsobem jako u obchodů s vadným zbožím se potom snaží přesvědčit k prodeji půdy,“ vysvětluje.

Zájemci o odkup půdy si vyhledávají v katastru lidi, kteří vlastní nějaké pozemky. Pak je osloví, nejčastěji prý zasílají dopisy.

„Týdně dostávám dva nebo tři dopisy, kde mi nabízejí, abych prodal pozemky. Jenže já, jak vidím jiný okres než Litoměřice, tak to roztrhám. Protože jsou to všechno zloději a překupníci, kteří okrádají starší lidi,“ popisuje své zkušenosti majitel půdy Zdeněk Čáp.

„A když je to někdo z našeho okresu, tak buď si mohu zjistit, jestli je to zemědělec anebo je to také nějaký dobrodruh,“ dodává.

ČRo oslovil i makléře, autory několika dopisů, ale konkrétní cenové nabídky pro porovnání nechtěli sdělovat.

Zdroj: www.rozhlas.cz