Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

 

Preventivní seminář nazvaný Neotvírej!, který seniorům a jejich blízkým radil jak se bránit šmejdům, měl ve čtvrtek 20. října 2016 v sále restaurace Beseda úspěch. Poslechnout si rady Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s., které má svou pobočku v Liberci, přišlo 75 seniorů a jejich blízkých. Mnozí z nich mají se šmejdy špatné zkušenosti a praktické rady si vyslechli obzvlášť pečlivě.

„Senioři se během akce dozvěděli, jaké nové praktiky mohou od takzvaných šmejdů čekat. Že naletět mohou i během pouhého telefonátu nebo že se předváděcí akce může skrývat za přednáškou například o funkci úsporných žárovek. Dostali také rady v souvislosti s nátlakem a manipulací například při podomním prodeji. Zástupci policie pak přidali své zkušenosti přímo z našeho regionu,“ podotkla manažerka prevence kriminality Města Frýdlant Mgr. Alena Švejdová.

Návštěvníci semináře si také vyslechli, jaká mají práva a povinnosti coby spotřebitelé a že každou smlouvu, kterou podepíší, si mají detailně přečíst. A získali také kontakt na Sdružení obrany spotřebitelů, které nabízí bezplatnou pomoc v případě nesnází (více si o činnosti sdružení můžete přečíst zde). Po skončení hlavní části akce si pak senioři odnesli praktické dárky pro zvýšení vlastní bezpečnosti, a to jak od Města Frýdlant, tak od Policie ČR. Mnoho seniorů využilo pak individuální konzultace jak s jednatelkou Marcelou Reichelovou, tak i s právničkou Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s. Renatou Horákovou nebo s policisty Obvodního oddělení Policie ČR ve Frýdlantě a se strážníky hlídky Městské policie Liberec, která ve městě Frýdlant slouží. Na závěr pak všem zahrála k tanci a poslechu kapela FBand.

„Jsem rád, že si na tuto akci našel čas tak velký počet lidí. Šmejdi to totiž na nás spotřebitele budou zkoušet pořád a senioři jsou jednou z nejohroženějších skupin. Každá rada, jak se jim bránit, je dobrá. Věřím také, že informace, které tu senioři získali, předají dál. Svým příbuzným, blízkým a známým,“ doplnil starosta města Dan Ramzer.

Foto: mp
Frýdlant 21/10/2016