Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Kopřivničtí policisté prověřují případy zneužití identity a neoprávněný přístup k počítačovému systému.

Prozatím minimálně ve čtyřech případech se dopustil doposud neznámy pachatel protiprávního jednání tím, že zneužil identity profilů osob a následným oslovením dalších uživatelů zneužil jejich důvěřivosti a z jejich bankovních účtů odcizil nemalou finanční hotovost od několika sto korun až po tisíce korun.

Jedná se o shodné případy, které prověřují policisté také ve Frenštátě pod Radhoštěm. Prvotní oslovení s žádosti o zaslání několika desetikorun, následná vzájemná komunikace a sdělení dalších údajů připraví důvěřivé lidi o peníze z účtu.

Podobný případ se stal také na jiném místě kraje. Dne 4. prosince 2014 se do budovy obvodního oddělení Policie České republiky v Kravařích dostavil 32letý muž ze Štěpánkovic, který službu konajícím policistům oznámil, že byl podvodným jednáním okraden o finanční částku ve výši 6 tisíc korun, a to prostřednictvím neznámého pachatele na jedné ze sociálních sítích. Podle jeho výpovědi jej doposud neznámá osoba oslovila v prostředí sítě internetu pod identitou jeho kamarádky a požádala ho nejprve o zaslání finanční částky 40 korun. Následně pod další smýšlenou záminkou půjčení peněz jej tato fyzická osoba či organizace požádala o zaslání jistého autorizačního hesla v podobě kódu, který poškozený po obdržení sms zprávy uvedl na chat do profilu jeho zmíněné kamarádky, na jehož základě došlo k neoprávněnému převodu finanční částky 6 tisíc korun z jeho účtu na dosud blíže nezjištěný účet. Vše je nadále v prověřování a v prošetřování pro podezření ze spáchání přečinu podvodu

Je předpoklad, že poškozených bude daleko více.

Rada:
– v žádném případě nesdělujte svá hesla přes internet!!! Předejdete tak vlastnímu finančnímu poškození.
– nebuďte důvěřiví k žádostem o finanční pomoc učiněnou přes internet (sociální sítě, email…), na druhé straně nemusí být Váš přítel , za kterého se pachatel vydává. Skutečnost si vždy ověřte u konkrétní osoby.
Pokud jste již byli tímto způsobem poškozeni, neváhejte a tuto skutečnost oznamte policii.
Zdroj: www.policie.cz