Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Zneužití odcizených nebo ztracených platebních karet není výjimečným jevem, a to i proto, že to majitelé podvodníkům sami usnadňují. „Mnozí lidé si nepamatují svůj PIN kód a tak si ho napíší na kus papírku a uloží do peněženky ke kartě. Zloděj, který jim peněženku s platební kartou odcizí, tak má k dispozici i její PIN,“ uvedla k jednomu podobnému případu, který se udál na Berounsku, mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

V současné době policie pátrá po ženě, která zneužila platební katu sedmasedmdesátileté důchodkyně z Berounska. Důchodkyně přišla o platební kartu koncem loňského roku v jednom z obchodů na Husově náměstí v Berouně.

Seniorka byla zabraná do výběru zboží a neznámá zlodějka využila její chvilkové nepozornosti. Aniž by si toho někdo všiml jí z kabelky odcizila peněženku s finanční hotovostí, platební kartou a osobními doklady.

Když poškozená zjistila, co se jí stalo, okamžitě navštívila peněžní ústav a požádala o zablokování platební karty. Bylo už ale pozdě. Pracovníci banky zjistili, že její odcizenou platební kartu už někdo zneužil a z bankomatu vybral peníze.

Policistům z Obvodního oddělení policie v Berouně se podařilo zjistit, že její platební kartu zneužila neznámá žna, která pravděpodobně i důchodkyni okradla o její peněženku. Pachatelka, po které nyní policie pátrá, použila platební kartu u berounského obchodního centra Kufland, kde se několikrát pokusila o výběr peněz z bankomatu.

„Žena provedla celkem osm pokusů a při tom posledním se jí podařilo z platební karty odčerpat částku tisíc korun. Seniorka sice policistům sdělila, že svůj PIN v peněžence neměla, avšak s největší pravděpodobností ho tam měla,“ poznamenala k případu Marcela Pučelíková. Zlodějka totiž při všech výběrech zadala platný PIN kód. Pouze částka, kterou chtěla vybrat, nesplňovala podmínky výběru.

Pachatelku i její výběry zachytil kamerový záznam bankomatu. Policie nyní pátrá po její totožnosti. „Jedná se o ženu středního věku, silnější postavy, tmavší barvy pleti, kulatého obličeje. Měla černou čepici, černé sluneční brýle a béžový zimní kabát. V jednu chvíli si brýle sundala a její obličej je zaznamenán v poměrně dobré kvalitě,“ uvedla Marcela Pučelíková.

Na základě místní znalosti se policisté domnívají, že se nejedná o ženu z okresu Beroun. Zároveň nevylučují, že se obdobného jednání mohla dopustit i na jiných místech České republiky. Policisté žádají veřejnost o pomoc při ztotožnění této ženy. Své poznatky jim mohou sdělit na telefon 974 872 700 nebo na linku 158.

V případě odsouzení hrozí této pachatelce za spáchání trestného činu krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku až dvouletý trest odnětí svobody. Pokud by se však jednalo o recidivu, hrozil by jí trest odnětí svobody v délce až tři roky.

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Romana Šimková