Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

 

Vánoční nákupy k e-shopům svádí, jak se nestát obětí policie radí

Předvánoční nákupní horečka vrcholí, ale ne každý nakupuje v obchodě. Někteří z nás vyhledávají nakupování v prostředí online, nebo chcete-li přes e-shopy. Toto má své výhody, ale také skryté hrozby.

K výhodám bezesporu patří jednoduché vyhledávání nejvýhodnějších nabídek, rychlost, časová nezávislost a pohodlí nakupování bez nutnosti navštívit kamennou prodejnu. Vyhnete se zácpám, zvýšenému počtu lidí, nervozitě a především frontám u pokladen. Tyto zjevné výhody jsou ale vykoupeny některými nevýhodami, které toto nakupování mohou doprovázet.

Asi největší nevýhodou je anonymita některých prodejců. Ne vždy využíváme ověřené internetové obchody, využíváme také možnosti soukromých prodejců, například na různých bazarech a inzertních serverech.

A právě zde se můžete setkat s podvodníky. U takovýchto prodejců nemáte možnost zboží vyzkoušet nebo osobně prohlédnout, nabízejí okamžité zaslání zboží na vaši adresu. Nezřídka se stává, že kupujícímu je následně doručeno zboží poškozené nebo zcela jiné než si objednal. V těchto případech je pak složitá komunikace ohledně reklamací, kupující může s prodávajícím komunikovat omezeně nebo vůbec.

Dalším nebezpečím jsou účelově zřízené podvodné stránky výhodných nabídek. Nabízejí výrazně nižší ceny zboží než je obvyklé, zdarma prodlužují záruční dobu apod. Platbu za zboží žádají vždy předem a uvedené zboží poté nedodají nebo zaslané zboží neodpovídá původnímu popisu.

Kupující by si měli dát pozor na:

  1. spolehlivost prodejce Před koupí je třeba si ověřit spolehlivost prodejce, a to buď přímo na internetu či z recenzí ostatních kupujících nebo ze stránek prodejce, kde by měly být uvedeny kontaktní údaje (adresa, telefon, obchodní podmínky, reklamační podmínky a další informace). Výhodou je certifikace a akreditace obchodu.
  2. příliš nízkou cenu zboží Vybíráte-li z nabídky desítek prodejců a jeden z nich nabízí stejný výrobek za cenu podstatně nižší než ostatní prodejci, je jasné, že zboží buďto vůbec nemá nebo se jedná o falsifikát originálního výrobku (plagiátorství) – takovéto zboží je vyrobeno z jiných (levnějších) materiálů a často nemá prodejcem prezentované funkce.
  3. platební podmínky Zda lze zboží zasílat na dobírku nebo se musí platit předem, a to převodem či ihned pomocí platebních karet. Při koupi zboží od neprověřeného prodejce doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku. Při doručení takovéhoto zboží pečlivě zkontrolujte neporušenost obalu. A při rozbalování mít přítomnu nezúčastněnou osobu pro případnou reklamaci zboží. Při platbách kartou je dobré si prostřednictvím internetového bankovnictví nastavit limity plateb. Výhodné je použít ověřené platební systémy.
  4. místo odkud nakupujeme Je důležité, abyste vše prováděli jen ze svého počítače, který by měl být dostatečně zabezpečen a chráněn. Na cizích počítačích (v kavárnách, u známých apod.) může být instalován software (spyware), který by mohl zadaná data přenášet třetím osobám. A dalším rizikem v dnešní době je používání mobilních telefonů k internetovým nákupům a bankovním transakcím. Mobilní telefony většinou nemají dostatečné zabezpečení a mohou také posloužit k neoprávněným přenosům citlivých údajů třetím osobám.  Je potřeba si uvědomit, že při nakupování přes internet velice často posíláme do kyberprostoru velice citlivé informace. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel snižujeme riziko, že při internetových nákupech „sedneme na lep“ podvodníkům.                                                                                                                                    Proto se Policie České republiky intenzivně věnuje prevenci. Konkrétně Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje již šest let realizuje projekt Poldík Webík 2.0 aneb lapeni sítí, který na rizika internetu a sociálních sítí upozorňuje různé cílové skupiny od dětí až po seniory.

por. Ing. Tomáš Vlačiha
skupina tisku a prevence Ostrava

Zdroj:www.policie.cz