Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Pokud máte svůj profil na sociální síti, buďte opatrní. Roste totiž počet takzvaných krádeží identity. Můžete pak přijít nejen o přístup ke svému profilu, ale také k e-mailům a dokonce i k bankovním účtům. Ke krádežím dochází hlavně na Liberecku a Jablonecku, ale šíří se i dál.

Aneta a Petra z Liberce jsou jedny z mnoha, kterým někdo ukradl profil na sociální síti. „Ahoj Anet, prosím tě jak se jmenovala tvoje mamka za svobodna? A přišlo to od koho? Od kamarádky,“ popsala Aneta, jak přišla o svůj profil na sociální síti. „Mně přišla zpráva od kamarádky s tím, že něco řešej s mamkou, tak jestli se nepamatuju, jak se jmenovala moje mamka za svobodna,“ vysvětlila Petra.

Dívky nenapadlo, že ve skutečnosti prozrazují odpověď na kontrolní otázku zlodějům. Ti získali přístup k jejich profilům i mailům, od kterých je odstřihli a v elektronické poště pak začali okamžitě hledat přístupy k bankovním účtům. “ Kamarádka měla na mailu bankovní účet, všechno,“ prozradila Aneta. „Taky se mi to stalo. Byl tam i aktivní účet PayPal,“ řekl další okradený.

Navíc zloději jmény okradených dívek dál oslovují jejich přátele. Kolik lidí o své profily v tuto chvíli přišlo, se dá jen těžko odhadnout, ale z toho, co jsem vyčetl z jejich vzájemné komunikace jich bude hodně. Případem se ode dneška zabývá policie. Dívky už na zloděje identity podaly trestní oznámení.

Rady a tipy, jak se ochránit

Ti, kteří se nemohou dostat na svůj profil a ani k mailu, by měli v první řadě kontaktovat správce sítí, změnit si všechna hesla a hlavně si ochránit přístupy k bankovním účtům a samozřejmě kontaktovat policii.

No a ti, které ještě nic takového nepotkalo, tak by rozhodně měli být opatrní na zvláštní otázky typu: Jak se jmenovala matka za svobodna, jaký je váš nejoblíbenější herec, kdo byla vaše třídní učitelka, jaká je vaše nejoblíbenější destinace a podobně. Jsou to většinou kontrolní otázky k získání hesla k elektronické poště.

A že není to dobré podceňovat, dokazuje případ z Přerovska, kde policie vyšetřuje případ, který také začal prolomením hesla k Facebooku, a kde zloděj následně vyluxoval muži jeho bankovní účet. Zlodějům identit hrozí v takovém případě až 3 roky vězení.

Zdroj: tn.nova.cz