Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

HROZBA SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

Podvodné jednání prostřednictvím Messengeru. 

V pondělí 3. února se na obvodní oddělení v Nové Pace obrátila dvaatřicetiletá žena s tím, že se měla stát obětí podvodného jednání prostřednictvím chatovací aplikace Facebook Messenger.

Ženu měl kontaktovat doposud neznámý pachatel, který se měl vydávat za její kamarádku. Tímto jí měl uvést v omyl. V důsledku toho měl od ní získat fotografie přední i zadní strany její platební karty spolu s telefonním číslem. To následně ve dvanácti případech užil k mobilním platbám. Bohužel autorizační informace v podobě kódu k platbě pokaždé obdržel přímo od poškozené ženy, která mu jej zasílala. Celková škoda je předběžně vyčíslena na částku necelých 7 tisíc korun.

Případ v současné době prozatím šetří policisté jako přečin podvodu, za což pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. Na základě zjištěných informací je i možná změna právní kvalifikace.

Policisté upozorňují:

  • V žádném případě nikomu – ani svým přátelům – nesdělujte prostřednictvím této komunikace, čísla mobilních telefonů a nikdy čísla platebních karet pro potvrzení plateb (pro osoby s aktivovanými službami internetového bankovnictví).
  • Pachatelé zjišťují čísla mobilních telefonů na stránkách uživatelů Facebooku, kde je vlastníci zveřejňují a vůbec si neuvědomují, že může být jejich telefon zdrojem peněz pro podvodníky.
  • Dále jsou zjišťovány případy, kdy jsou vytvářeny falešné profily. Majitelé mobilních telefonů se o těchto provedených platbách dozvídají až při vyúčtování za uskutečněné služby v následujícím měsíci. Oznamovatelé takto na svých účtech postrádají i několik tisíc korun.
  • Při komunikaci na internetových sítích buďte obezřetní a nesdělujete žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtu či platebních karet.
  • Pokud mě někdo požádá o telefon, nejlepší je dotyčnému zavolat a ověřit si, zda skutečně jde o přítele.
  • Pokud nebudete dodržovat uvedená doporučení, můžete se lehce stát další obětí podvodníků.

Více preventivních informací ohledně podvodníků na sociálních sítí naleznete v odkaze ZDE.

Zdroj: policie.cz