Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Již v minulosti různá média varovaly před podvodníky, kteří nezákonně vybírali od kolemjdoucích peníze na neexistující organizaci pro zdravotně postižené a přitom se sami vydávali za neslyšící. Nyní přichází nové varování pro všechny slyšící i neslyšící občany před tentokrát skutečně neslyšící podvodnicí, kterou teď hledá policie. Tato osoba vybírá peníze, které si potom nechává pro sebe.

Ve čtvrtek 30. července v dopoledních hodinách se zastavila v jedné firmě s letákem České unie neslyšících Brno a tvrdila, že je zaměstnancem této organizace a vybírá peníze na neslyšící. Naneštěstí narazila na tlumočnici českého znakového jazyka Michalu Wu, která tam zrovna pracovala. Podvodnice totiž peníze nevybírá poprvé, již asi před dvěma lety vybírala peníze na vozík pro svého údajně postiženého syna, kterého si ovšem vymyslela. Poté byla její fotografie otištěna v olomouckých novinách. Policie ji spolu s partnerem v ulicích Olomouce zatkla a hledala svědky, od kterých tato dvojice v letech 2011 – 2013 vybrala přes dvacet tisíc korun. Paní si takto přilepšovala kromě Olomouce i v Přerově, Prostějově, Brně, Vyškově, Letovicích, Pardubicích, Svitavách nebo Chrudimi.

Michala Wu si tuto paní pamatovala a tak věděla, že jde patrně opět o podvod. Vynadala jí, že s neslyšícími nepracuje a jen se podvodně vydává za zaměstnankyni ČUN. Bohužel v té chvíli měla v práci klienty a tak nemohla hned odejít a paní sledovat. Ovšem policii ihned kontaktovala a paní identifikovala podle fotografie z novinového článku, vydaného právě před dvěma lety. Policisté ji ujistili, že paní opravdu hledají a za jakékoliv informace a svědectví budou rádi. Kdybyste tuto dvaatřicetiletou ženu, pocházející z města Tábor, někde potkali nebo ji někdo znáte, neváhejte se hned obrátit na policii. Neslyšící buď přes on-line tlumočníky nebo tísňovou linku pomocí SMS. 

podvodnice

Podle mínění tlumočnice Michaly Wu je ovšem důležité, aby všechny organizace neslyšících a společnosti poskytující služby pro neslyšící vyvěsily na své www stránky text, ve kterém upozorní veřejnost, že jejich organizace peníze na své služby či klienty nevybírá na ulici, ale je financována například z dotací nebo z oficiálních sponzorských zdrojů. Když toto prohlášení všichni umístí na své stránky, budou to mít tito podvodníci zase o něco těžší.

Video ve znakové řeči můžete shlédnout na těchto webových stránkách:

Hledá se neslyšící podvodnice, která si vybírá peníze pro sebe

Zdroj: www.tichezpravy.cz