Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

OLOMOUCKÝ KRAJ – V pátek 16. března se uskutečnil brífink k objasnění série podvodů na seniorech.

Kriminalisté Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje v těchto dnech objasnili sérii podvodů spáchaných na seniorech. Obvinili dvě osoby, a to 39letého muže z Karviné a jeho 29letou družku, cizinku pro zločin podvod.

Z dosavadního průběhu vyšetřování vyplývá, že obviněný muž a žena měli od února do srpna 2017 podvodně vylákat od seniorů téměř tři čtvrtě milionu korun. Obviněný muž nejméně v 15 případech telefonicky kontaktoval seniory s tím, že se jedná o rodinného příslušníka (nejčastěji se vydával za vnuka, ale i zetě, synovce či syna), který potřebuje rychle zapůjčit peníze. Jako důvod zápůjčky uváděl zakoupení bytu, automobilu, na svatbu apod. Při telefonickém rozhovoru zmínil, že finanční hotovost vyzvedne kamarádka. Devětadvacetiletá družka se následně dostavila k seniorům a přebírala částky od 22 000 korun do 350 000 korun. Obviněná dvojice působila na celém území České republiky. Převážně se zaměřovala na okresní či krajská města. Celkem podvedla čtyřiadvacet poškozených ve věku od 66 let do 95 let.

Obviněný muž byl v minulosti odsouzen pro stejnou trestnou činnost, podvody na seniorech, jak v České republice, tak i na Slovensku. Obviněná žena byla v minulosti odsouzena pro majetkovou trestnou činnost.

Dvojice obviněných je stíhána na svobodě a v případě odsouzení oběma hrozí odnětí svobody v délce trvání od dvou do osmi let.

Podvodníci se snaží vylákat peníze od seniorů pod různými záminkami či legendami. V Olomouckém kraji v uplynulém roce 2017 kriminalisté šetřili 36 případů trestné činnosti spáchaných na seniorech v celkové škodě téměř jeden a půl milionu korun. V předchozích letech jsme zaznamenali 42 případů v roce 2015 a 24 případů v roce 2016. V letošním roce jsme doposud přijali jedno oznámení.

Preventivní rady:

  • nikdy nedávejte peníze cizím lidem (ani po předchozí dohodě s příbuznými)
  • neshromažďujte doma větší obnos peněz, ale uložte je na účet v bance
  • cizího člověka nikdy nepouštějte domů
  • pokud budete mít podezření, že vás kontaktoval podvodník, nebo se o to pokusil, vždy to oznamte policistům

por. Mgr. Libor Hejtman

Zdroj:www.policie.cz