Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Policisté dopadli muže, který se vydával za instalatéra.

Pod maskou falešného instalatéra se skrýval osmatřicetiletý muž ze Slovenska. Policisté jeho protizákonnou činnost ukončili v pondělí 18. května.

Podíl na jeho dopadení mají policisté jak z Hodonínska, tak i z Břeclavska. Falešný instalatér totiž navštěvoval seniory i v jejich okresech. A nebylo jich málo. Oproti břeclavským kolegům, kteří řešili dva případy, jich na Hodonínsku zaznamenali třináct. Na Uherskohradišťsku se počet zastavil na jedenáctce.

Všechny případy měly stejný scénář. Muž starým lidem tvrdil, že provádí výměnu vodovodních baterií nebo že montuje součástky kvůli úspoře vody. U některých se dokonce “pokoušel“ opravit hlavici na sprše. Za své služby si falešný instalatér účtoval částku kolem sedmi tisíc korun. Důvěřiví lidé mu v mnoha případech vydali plnou částku anebo část z ní. Mnohdy ale odcházel i s prázdnou a to zejména tehdy, když se o údajné opravě senioři poradili se svými blízkými.

Podvodníkova štace byla ukončena ve Veselí nad Moravou. Kriminalisté si na něj počkali ve chvíli, když si vyhlížel svou další oběť. Muž se po zadržení ke všem svým činům doznal. Celkem od starých lidí vylákal sto třicet dva tisíc korun. Ještě ten den mu kriminalisté sdělili obvinění a podali návrh na vazbu. Tam ale neputoval, neboť na základě rozhodnutí soudu byl včera propuštěn. Stíhán bude na svobodě. Za trestné činy porušování domovní svobody a podvod mu nyní hrozí až pětileté vězení.

VAROVÁNÍ:

Přestože tento pachatel byl dopaden, měli by senioři zůstat obezřetní a nereagovat na různé pochybné nabídky.

21. května 2015, por. Bc. Milena Šabatová