Západní Čechy – Přijedou z druhého konce republiky a zákazníky lákají na podezřele nízké ceny, často ale nemají ani výuční list.
Přijdou k vašemu domu, zazvoní a nabídnou vám kontrolu komína. Od branky nebo vrat však často neudělají ani krok.
Z několika stran zdánlivě profesionálním okem obhlédnou střechu a už vytahují z kapsy blok s potvrzením o provedené kontrole. Nájezdy falešných kominíků se nevyhýbají ani západním Čechám. Na jejich praktiky si stěžují klienti i vyučení kominíci.
Jana Svobodová sháněla v minulosti kominíka. Ačkoliv se třikrát domluvila s řemeslníkem, ani jednou nepřišel. Když ve schránce našla leták, zavolala na telefonní číslo a domluvila kontrolu. „Přišel muž a neměl u sebe žádné náčiní, jenom baterku. Podíval se do krbu a vynadal mi, že ho nečistím. Pak vylezl na komín, ale posvítil do něj jenom baterkou a řekl, že je všechno v pořádku,“ líčila Plzeňanka. Provedená práce se jí sice zdála odbytá, nakonec se ale nechala uchlácholit. „Ubezpečoval mě, že je všechno v pořádku. Protože se v tom nevyznám, nakonec jsem mu 600 korun zaplatila,“ dodala.Na nekalé praktiky falešných kominíků upozorňuje také Petr Dušek ze Společenstva kominíků (SK) ČR.
Typický příklad:
– Falešný kominík neměl žádnou praxi, výuční ani živnostenský list. Přes půl roku kontroloval bezpečnost a stav spalinových cest na Karlovarsku.
– Využíval doklady a razítka svého otce, bývalého kominíka, který už dávno ukončil činnost firmy
– Hasiči odhadují, že podvedl přes 50 lidí.
– Teď mu hrozí trest za podvod a neoprávněné podnikání.
zdroj: Společenstvo kominíků
– Falešný kominík neměl žádnou praxi, výuční ani živnostenský list. Přes půl roku kontroloval bezpečnost a stav spalinových cest na Karlovarsku.
– Využíval doklady a razítka svého otce, bývalého kominíka, který už dávno ukončil činnost firmy
– Hasiči odhadují, že podvedl přes 50 lidí.
– Teď mu hrozí trest za podvod a neoprávněné podnikání.
zdroj: Společenstvo kominíků
ČR Případy se nevyhýbají žádnému koutu republiky, včetně západních Čech. „Příliš bych nedůvěřoval firmám, které házejí letáky do schránek, ani kominíkům, kteří obrážejí domy jako nájezdníci a lákají nic netušící obyvatele na podezřele nízké ceny. Při osobním kontaktu pak řeknou, že jde jenom o razítko, které musí mít. Na komín ani nevylezou, ostatně to mnohdy ani neumí,“ nastínil Dušek.Nájezdním kominíkům totiž k práci stačí pouze živnostenský list. Žadatelé si zajistí podpis tzv. odpovědného zástupce. „To je zpravidla vysloužilý kominík, který už se dávno své profesi nevěnuje. Díky němu získají potřebný dokument a začnou vesele podnikat i bez výučního listu. Odpovědný zástupce by na jejich činnost měl dohlížet, ale to se v praxi neděje,“ dodal.Kromě toho, že podvodníci ohrožují zdraví a bezpečnost lidí, znepříjemňují práci poctivým kominíkům. „Přijedou autobusy z Moravy a projdou celou vesnici. Abych udělal kontrolu poctivě, trvá mi to půl hodiny až hodinu. Oni ale za tu dobu obejdou deset domácností,“ porovnal Zdeněk Řáha. Podobnou zkušenost zažívá i jeho kolega Zdeněk Hacaperka. Od září do ledna se oba kominíci skoro nezastaví. Při práci však narážejí na problémy způsobené podvodnou kontrolou či nedbalostí ze strany majitelů domů. Hacaperka provede ročně 300 až 400 kontrol hlavně v Plzni a na Plzeňsku. Ve 20 případech narazí na tak špatný stav komínu, že hrozí lidem otrava zplodinami nebo požár objektu.Jak se vyvarovat falešným podvodníkům? Dobré je kontaktovat kominíka z okresu či kraje. „Důležitá jsou doporučení, třeba od sousedů nebo známých. Když už máte pochybnosti o tom, koho si pouštíte do domu, požádejte předložení výučního a živnostenského listu, nebo se obraťte na Společenstvo kominíků,“ shrnul Dušek.
Zdroj: www.denik.cz