Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

Každý, kdo se pohybuje v prostředí internetu, by měl být velmi obezřetný. K podvodům, ke kterým pachatel použil internet, totiž může docházet nejen sofistikovanou formou, kdy experti přes  informační technologie napadnou internetové bankovnictví oběti, ale může k nim docházet i velmi jednoduchou formou.

Podvodník předstírá zájem o uzavření kupní smlouvy (falešný eshop, inzerát apod.). Oběť lákavá nabídka zaujme, ale podmínkou je platba předem. Zboží však podvodný prodejce nezašle a podvedenému nezbude nic jiného než se obrátit na policii.

V případě, že se jedná o neznámý e-shop, či neověřeného prodejce nabádáme k velké opatrnosti a volit raději jiné způsoby platby (např na dobírku, i když ani tyto nejsou zcela bez rizika). Pokud je to možné prodejce si prověřte předem (diskuse kupujících, certifikace e-shopů…).

Podobné podvodné inzeráty ale nenaleznete jen na internetu, mohou se objevit i v tištěných periodikách zaměřených na inzerci.

Za všechny hovoří nedávný případ ze Šumperka.

Trestného činu podvod se dopustil neznámý pachatel, který na internetovém portálu zveřejnil inzerát pod jménem Verona k prodeji mobilního telefonu iPhone 5S Space Grey včetně příslušenství. Na tento inzerát dne 8. 1. 2015 zareagovala 28letá žena ze Šumperka, která dle pokynů poslala na uvedený účet požadovanou částku, ale do dnešní doby telefon neobdržela. Po opětovných urgencích, jí nebyl do současné doby vrácen ani finanční obnos ve výši 7000 Kč.
 Zdroje:
SOS MaS, z. s.
www.policie.cz
por. Bc. Josef Bednařík
16. ledna 2015