Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

KRAJ VYSOČINA: Tři minuty po oznámení případu jsme zadrželi trojici pachatelů 

Vynikající a především rychlá spolupráce policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přinesla v pátek 6. listopadu výsledek v podobě zadržení tří pachatelů, kteří podvodně vylákali od seniora v Telči finanční částku ve výši 40 000 korun pod příslibem výhodného prodeje zboží – dvou motorových pil. Muži vyinkasovali peníze a z místa odjeli, aniž by seniorovi dodali slibované motorové pily.

Celý případ začal v pátek 6. listopadu patnáct minut před dvanáctou hodinou v Telči. Dva muži oslovili dvaaosmdesátiletého seniora s tím, že mu výhodně prodají nějaké dárkové věci. Senior s nabídkou prodeje souhlasil, a proto společně odešli na dvůr seniorova rodinného domu. Zde muži seniorovi podali dva igelitové sáčky, ve kterých byly různé věci  – elektronické hry Sudoku, dva dalekohledy v textilních brašnách, elektrický holicí strojek, náramkové hodinky v dárkové papírové krabičce a sada nožů v dárkové papírové krabici. Jak se později ukázalo, jednalo se o dárkové předměty, které měly minimální hodnotu.

Kromě toho seniorovi nabídli ke koupi ještě dvě motorové benzínové pily a řekli mu, že všechno zboží bude dohromady stát 40 000 korun.  Senior s touto cenou souhlasil a odešel si domů pro peníze. Oba muži mezitím čekali na dvoře. Když jim senior peníze předal, muži ze dvora odešli s tím, že mu pily přinesou, protože je mají venku uvnitř auta. Muži se ale již zpět nevrátili a z místa odjeli neznámo kam. Odjíždějící vozidlo ale zaregistroval všímavý svědek a stihl si poznamenat nejen barvu vozidla, ale také téměř celou registrační značku. Mělo se jednat o vozidlo černé barvy se slovenskou registrační značkou. Okradený senior proto na nic nečekal a vydal se na obvodní oddělení Policie ČR v Telči, kde celou věc oznámil. Oznámení od seniora, včetně registrační značky a popisu vozidla, přijali policisté v pátek pět minut před půl jednou.

Operační důstojník integrovaného operačního střediska okamžitě po přijetí oznámení vyhlásil po vozidle pátrání. Během jediného okamžiku tak všechny policejní hlídky na území našeho kraje dostaly informaci o pátrání po daném vozidle, jehož posádku tvořili tři muži. Během dvou minut po přijetí oznámení od okradeného seniora přišla informace od policistů z dopravního inspektorátu Třebíč, kteří operačního důstojníka vyrozuměli, že právě vyšetřují na okraji Třebíče dopravní nehodu a že kolem nich právě projelo podezřelé vozidlo s tříčlennou posádkou. Vozidlo  pokračovalo v jízdě po silnici I/23 směrem k obci Vladislav. Za obcí Vladislav se v tu dobu nacházela další policejní hlídka z třebíčského dopravního inspektorátu, která zde v rámci běžného výkonu služby prováděla vážení kamionů a kontrolovala řidiče kamionů. I tato policejní hlídka disponovala informacemi o pátrání po podezřelém vozidle, a proto nebylo nic jednoduššího než přijíždějící vozidlo s nic netušící posádkou zastavit.

Policistům se tak podařilo do tří minut od přijetí oznámení od okradeného seniora zastavit podezřelé vozidlo a zajistit trojici podezřelých mužů. Zadržené muže – jednalo se o státní příslušníky Slovenské republiky ve věku 31, 34 a 35 let –  policisté eskortovali do cel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina k provedení dalších procesních úkonů. U mužů byla zajištěna celá finanční částka ve výši 40 000 korun a peníze tak mohou být po zadokumentování vráceny okradenému seniorovi.

Případ podvedeného seniora si převzali kriminalisté oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava, kteří ještě v pátek zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. „Na základě všech zjištěných skutečností, především výslechu poškozeného seniora, výslechů svědků události, a také po vyhodnocení kamerových záběrů se nám podařilo ustanovit trojici pachatelů, která má trestnou činnost na svědomí,“ uvedl k případu por. Bc. Martin Jůzl, komisař oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava. Vyšetřovatel zahájil trestní stíhání všech třech mužů a obvinil je ze spáchání přečinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství. Všichni tři muži jsou stíháni na svobodě. A jaký čeká na obviněné muže trest? Jak uvádí trestní zákoník v případě přečinu podvodu – kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Policisté v této souvislosti opětovně varují všechny seniory, aby byli při podobných nabídkách na výhodný podomní prodej velice obezřetní a do svého domu si raději nikdy nepouštěli cizí osoby. Velice důležitá je v těchto případech také všímavost lidí z okolí. Je důležité si všímat nejen toho, jak lidé, kteří nás s jakoukoliv nabídkou oslovili, vypadají, ale důležité je také věnovat pozornost vozidlu, kterým na místo přijeli nebo které měli v blízkosti zaparkované. Každá maličkost je pro policisty v případě, že pátrají po pachatelích trestné činnosti, vždy velice důležitá. To se nakonec potvrdilo i v případě podvedeného seniora z Telče.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

Zdroj:www.policie.cz