Nejen za vnuky, ale také za jiné příbuzné (např. snacha) nebo plynaře, vodaře, zkrátka využívají legendu odečtu energií nebo oprav. Připomínáme, že informace o plánovaných odečtech nebo kontrolách musí být vždy vyvěšeny v domě. Na těchto vývěskách většinou bývá uveden také kontakt na pracovníka, který bude odečet provádět. Doporučujeme, si toto číslo zaznamenat a v případě pochybností, zda se skutečně jedná o pracovníka provádějícího odečet, na toto číslo zavolat. A pokud v domě nevisí informace o plánovaném odečtu či kontrole, měli by se lidé informovat přímo na plynárnách, vodárnách. Určitě nepouštějte kontrolory, vodaře, plynaře do bytu, dokud si neověříte, že byli opravdu zaměstnavatelem vysláni k provedení úkonu.
V žádném případě nepouštějte neznámou osobu do bytu! Pokud už se rozhodneme otevřít, měli byste užít řetízku na dveřích a rozhodně ho nesundávat. Komunikujte pouze přes řetízek a ověřte si totožnost neznámé osoby. Vyhnete se tak reálnému nebezpečí okradení, případně i fyzické újmy… A pokud už opravdu nastane situace, kdy se vám do bytu dostane neznámý člověk, nebojte se křičet tak, aby vás slyšel některý ze sousedů a přišel vám na pomoc.
Podvodníci všeobecně se snaží působit především důvěryhodně, hezky se oblékají a vystupují jako zdvořilí a milí lidé. Jelikož neustále mění legendy, využívají různé záminky a lsti, aby se vetřeli do domácností seniorů a přivlastnili si jejich peníze, přidáváme ještě několik obecných rad (zdroj: www.policie.cz):
- Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
- Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
- Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
- Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
- Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.
- Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
- Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
- Nepodvolujte se nátlaku cizích lidí (ani rodinných příslušníků) k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
- Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.
por. Mgr. Daniela Vlčková
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku a prevence
Zdroj: www.policie.cz