Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ A PREVENCE V DOBĚ ADVENTU

Myslete na svoji bezpečnost.

Tak jako každý rok, tak i letos se policisté Krajského ředitelství policie Zlínského kraje zapojí do bezpečnostního opatření spojené s adventním časem, vánočními svátky a příchodem nového roku, které je zaměřeno mimo jiné na zajištění veřejného pořádku, bezpečnosti, na prevenci proti páchání trestné činnosti či na zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Policisté budou od dnešního dne do konce prvního lednového týdne monitorovat situaci zejména s větší koncentrací osob, tedy na náměstích, autobusových či vlakových nádražích, obchodních a nákupních centrech, vánočních trzích, různých kulturních a společenských akcích a místech se zvýšenou koncentrací lidí. Vedle těchto zvýšených bezpečnostních preventivních opatření se policisté rovněž zaměří na kriminalitu spojenou s adventním obdobím, tedy zejména na pouliční kriminalitu a delikty majetkového charakteru. V loňském roce jsme v předvánočním období zaznamenali několik případů krádeží věcí především z neuzamknutých, ale i uzamknutých aut, z nákupních vozíků a krádeží na osobách. A že ke kapesním krádežím v našem kraji skutečně dochází, se přesvědčili v polovině listopadu kroměřížští policisté. Neznámý zloděj využil nepozornosti čtyř lidí na prodejní akci v areálu kroměřížského výstaviště a okradl je o peněženky s finančními hotovostmi a platebními kartami.https://www.policie.cz/clanek/zpravodajstvi-zlinskeho-kraje-zpravodajstvi-uo-kromeriz-vis-s-kym-nakupujes.aspx

Preventivní aktivity směřující k předcházení majetkové kriminality jsme zahájili dnešním dnem v nákupním centru v Malenovicích. Zaměřili jsme se na osvětu bezpečného chování během adventního a vánočního času, které je plné shonu a lidé často zapomínají na vlastní bezpečnost. Návštěvníci obchodního centra si dnes mohli odnést mimo nákupu také rady a doporučení jak se nestát obětí kapsáře nebo zloděje, který nám mnohdy kvůli naší neopatrnosti vnikne do vozidla. Zároveň jsme veřejnost upozorňovali na důležitost nošení reflexních prvků v období, kdy je viditelnost snížena. Pro malé nakupující jsme měli připraveny omalovánky a pexesa s policejní tématikou.

A na co si dát v adventním čase pozor?

  • Svá zavazadla, kabelky, tašky nespouštějte z očí.
  • Peněženku a doklady noste odděleně, nenoste u sebe větší finanční hotovost.
  • Tašky s penězi a cennosti nenoste na zádech, v bočních kapsách oděvů a batohů.
  • Ženy – věnujte pozornost svým kabelkám, kontrolujte, zda jsou uzavřené, nenechávejte peněženku a jiné cennosti navrchu tašek či kabelek.
  • Muži – peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes.
  • Při nakupování neodkládejte své kabelky, tašky, batohy a jiná příruční zavazadla do nákupních vozíků.
  • Bezpečnostní kód k platební kartě (PIN) pokud si jej nepamatujete, noste odděleně od karty, v případě odcizení platební karty ihned zablokujte účet.
  • Dostanete – li se tlačenice, věnujte zvýšenou pozornost svému okolí a své věci dobře střežte.
  • Také nezapomínejte, že nemáte nechávat ve vozidlech na sedadlech a odkládacích plochách žádné cenné věci, zejména kabelky, kufříky, zavazadla, mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky a videokamery.  I vánoční dárky, které jste nakoupili, mohou zlákat zloděje. Vůz vždy zamykejte např. při placení na čerpacích stanicích nebo při nakládání nákupu do vozu.

Zdroj: policie.cz