Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

NOVOJIČÍNSKO-se škodou téměř 700 tisíc

Lákavý inzerát na prodej ponorných čerpadel a biolamp oslovil více jak 3 stovky zájemců. Dodané zboží však neodpovídalo nabízenému druhu a kvalitě. Vzniklá škoda dosáhla téměř 700 tisíc korun.

Podezřelý 45letý muž z Kopřivnice nabízel formou inzerátů čerpadla a biolampy od roku 2012. Poškození jsou z celé republiky. Přítrž jeho jednání, alespoň prozatím, učinilo sdělení obvinění komisařkou oddělení hospodářské kriminality v Novém Jičíně.

Dodávaná čerpadla měla hodnotu zhruba 750 korun, jím inzerovaná kolem 1800 korun, běžně se prodávala za částku kolem 7 tisíc. Stejně i nabízené a dodávané biolampy za 300 korun nabízel kolem 2 tisíc, v daném období prodávané za nesrovnatelně vyšší cenu.

Kupující uvěřili cenové nabídce nabízeného zboží, to si objednali, poštovní dobírkou však dostali jiné, funkční, ovšem za úplně jinou cenu a v jiné kvalitě.

Mnozí z kupujících kontaktovali prodejce a žádali výměnu či vrácení peněz. Nedočkali se. Mnozí vyhodnotili situaci a když byl prodejce nekontaktní, věc více neřešili. Část z nich však podala na policii oznámení s podezřením ze spáchání podvodu. Postupně začaly přicházet oznámení z celé republiky. Postoupením jednotlivých případů ze Semil, na základě místní příslušnosti začalo, oddělení hospodářské kriminality v Novém Jičíně případ řešit.

Dnes má podezřelý sděleno obvinění s podezřením ze spáchání přečinu neoprávněného podnikání a zločinu podvodu se škodou téměř 700 tisíc korun.

Ze shromážděných důkazů je zřejmé, že zboží prodával vědomě v jiné kvalitě s jasným úmyslem lidi podvést a nedovoleně podnikat. Na svou obhajobu však podezřelý uvádí opak, s odkazem že nikoho podvést nechtěl, že se jedná o pouhé nedorozumění jak z jeho strany, tak ze strany kupujících. Získané peníze použil pro svou potřebu.

V trestním zákoníku je uvedeno, že zločinu podvodu se dopustí ten, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti a způsobí tak na cizím majetku značnou škodu. Nedovoleného podnikání se dopouští ten, kdo neoprávněně ve větším rozsahu poskytuje služby nebo provozuje výrobní, obchodní nebo jiné podnikání a způsobí takovým činem značnou škodu – nejméně 500 tisíc korun. V případě uznání vinným mu hrozí až 8 let trestu odnětí svobody.

 Nový Jičín, 2.7.2015

por. Mgr. Petr Gřes

komisař / skupina tisku a prevence / Nový Jičín

Zdroj:www.policie.cz