Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

ZNÁME JIŽ 1 000 RIZIKOVÝCH WEBŮ, KTERÝM JE LEPŠÍ SE VYHNOUT

Česká obchodní inspekce již pátým rokem vede seznam rizikových stránek, které jsou zpravidla anonymní, či dokonce podvodné, a je lepší se jim vyhnout. Letos před Vánoci již tento počet stránek, před kterými varujeme, překročil magické číslo 1 000. „Česká obchodní inspekce nemá zákonnou pravomoc rizikové či podvodné weby přímo zablokovat, může však pokutovat provozovatele pro porušení zákonů v dozorové kompetenci ČOI. Provozovatelé těchto rizikových webů jsou zpravidla anonymní nejen pro spotřebitele, ale i pro Českou obchodní inspekci, a tím hrubě porušují právní předpisy, navíc dle spotřebitelů často zboží ani nedodají. Takoví se pak ocitnou na našem seznamu rizikových webů, před kterými varujeme,“ říká ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Tento seznam rizikových webů, který najdete na www.rizikove.cz, je unikátní svým rozsahem a efektivností. Obsah již několik let dobrovolně přebírá i největší domácí vyhledávač Seznam.cz a antivirový gigant ESET, a tím stovky tisíc spotřebitelů automaticky neustále chrání před známými rizikovými stránkami.

Nově je k dispozici také fungující a lehce použitelná aplikace jako doplněk do nejpoužívanějších prohlížečů

Chrome:

https://chrome.google.com/webstore/detail/rizikov%C3%A9-weby/iddkbojnnljflgkjchlpjlhpfhhbeefk?hl=cs

Firefox (Mozilla):

https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/rizikoveweby/

Vytvoření doplňků pro spotřebitele považuji za smysluplné a efektivní využití mých zkušeností. Jsem rád za každého, kdo tento doplněk využívá. Má aplikace denně aktualizuje databázi rizikových webů podle dat České obchodní inspekce, je zdarma, bez reklam, a tak to i zůstane,“ dodává Jiří Kuba, bývalý student Univerzity Hradec Králové, autor doplňků pro prohlížeče Chrome a Firefox. 

Díky těmto technologiím není přímo nutné „ručně“ kontrolovat, zda se konkrétní stránka nachází na seznamu rizikových webů na www.rizikove.cz, udělá to za Vás libovolná z uvedených aplikací. Doplněk do prohlížečů Chrome či Firefox, antivirus od ESETu, či Seznam Prohlížeč totiž poznají ihned, že jste vstoupili na rizikový web, který již Česká obchodní inspekce zná a varuje před ním. Místo obsahu stránky Vám zobrazí varování, že se chystáte vstoupit na již známý rizikový web. Další Vaše rozhodnutí je pouze na Vás. Doporučujeme takový web ihned opustit, ale nikomu nic nebrání i navzdory varování pokračovat na rizikový web a prohlédnout si jeho obsah.

Zpravidla se jedná o stránky, které nemají uvedené kontaktní údaje, údajně „úžasné“ produkty zde často nabízejí i konkrétní lékaři či vědci, kteří jsou však smyšlení. Nebo naopak reálné osobnosti, které však neví o tom, že jejich jméno a obličej byl zneužit k propagaci zboží nebo služby, kde cílem je získat osobní údaje, nebo dokonce vylákat z důvěřivých návštěvníků těchto stránek peníze.

Příklady:

 1. https://nevergiveupyourmind.com/420/ayurreadpro-med-m-genius/gps/
 2. http://servingyourpharmacy.com/rbrt0Cn/index.html?utm_campriaign=facebook
 3. http://minibusypraha.cz/
 4. https://wwlnws.ru/cz-sust-nimec-arthrolon/
 5. http://loftyteam.com/normalife_cr/

„Darujte svým blízkým bezpečnější nakupování v příštím roce, seznamte Vaše příbuzné či známé s naší databází rizikových stránek, které jsou pro české spotřebitele nebezpečné a na kterých si jiní čeští spotřebitelé již ‘vylámali zuby’, nebo jim prostě zdarma nainstalujte aplikaci či službu, která je ochrání,” dodává mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

„Nakupování na internetu se věnoval i aktuální průzkum společnosti ESET z listopadu letošního roku. Z něj vyplynulo, že zásadním důkazem bezpečnosti je pro 82 % nakupujících předchozí dobrá zkušenost s e-shopem. Na zvuk jména obchodu dá 72 % a 68 % za důkaz bezpečnosti považuje pozitivní recenze jiných uživatelů. Pořád ale zbývá poměrné velké množství lidí, kteří se rozhodují podle jiných kritérií, například deklarované ceny, která bývá u podvodných e-shopů zpravidla nízká, a ti jsou primárně ohroženi,“ říká Ondřej Šafář, manažer PR a komunikace společnosti ESET. „Riziko představují i podvodné e-shopy parazitující na renomovaných internetových obchodech. Se zneužíváním podobně znějícího názvu či vizuální identity seriózních obchodů se setkáváme poměrně často,“ dodává Šafář.

  Rady ČOI při nákupech na internetu:

 • Vyhněte se anonymním stránkám.
 • Pozor i na stránky nabízející až zázračné, či extrémně levné zboží.
 • Pozor na nákup od prodejců ze „třetích zemí“.
 • Plaťte raději kartou, nebo alespoň na dobírku.
 • Existují i tzv. „nákupní galerie“, někdy je těžko rozeznáte od běžného e-shopu.
 • Recenze hodně prozradí, zajímejte se o ně.
 • Pokud zboží nedorazí, při platbě kartou oslovte svoji banku a využijte „chargeback“.

Užitečné odkazy:

Rizikové weby: www.rizikove.cz

7 rad od ČOI: https://www.coi.cz/wp-content/uploads/2020/11/2020-11-06-pozor-na-internetu.doc

Co je „chargeback“: https://www.coi.cz/wp-content/uploads/2020/12/2020-12-17-penize-lze-ziskat-zpet.docx

Rady a informace od společnosti ESET: https://www.eset.com/cz/o-nas/pro-novinare/tiskove-zpravy/cesi-a-e-shopy-v-cine-nakupuje-polovina-z-nas-stale-casteji-chytrym-telefonem/

Zdroj: ČOI