Prevence a pomoc seniorům.

596 111 252

Projekt realizovaný Sdružením obrany spotřebitelů Moravy a Slezska, z. s.

 Podvodnice použila k okradení starší ženy známý trik.

O tom, že přílišná důvěřivost vůči neznámým lidem se nevyplácí, svědčí případ, ke kterému došlo dne 21. dubna v odpoledních hodinách v Sedlčanech.

Žena ve věku asi 30 – 35 let oslovila na ulici 85letou seniorku a tvrdila, že je z nemocnice a má pro ni překvapení, a to příplatek ve výši jednoho tisíce korun na nemohoucnost. Následně šla s poškozenou do jejího obydlí, kde vyndala bankovku v nominální hodnotě dvou tisíc korun a zbytek chtěla vrátit. Poté, co zahlédla, kam žena šla pro peníze, využila její nepozornosti a odcizila několik desítek tisíc korun.

Policie varuje všechny občany, aby byli opatrní a nikdy neotvírali dveře neznámým lidem, jedině když se jim důvěryhodně prokáží. Přijde-li opravář nebo pracovník jiných služeb, měl by předložit služební průkaz, nebo ještě lepší je zavolat na úřad nebo instituci, kde má dotyčný člověk pracovat. V případě jakýchkoli pochybností trvat na tom, že o nabízenou službu nemáme zájem.

Podvodníci jsou schopni využít různé záminky a lsti, aby se dostali k penězům. Snaží se vloudit do bytu, a pokud nevylákají peníze přímo od důvěřivých seniorů, obydlí prohledají a hotovost odcizí. Jsou to lidské hyeny, které si za cíl vybírají ty, které považují za nejsnadnější oběť.

I sympaticky vypadající člověk nemusí mít dobré úmysly. Pokud nás někdo oslovuje jménem, ještě to neznamená, že nás zná, mohl si to přečíst na schránce. Měli bychom být opatrní i k lidem, kteří nás žádají o pomoc, např. o možnost si zatelefonovat, o pomoc při náhlé nevolnosti či o předání zásilky pro souseda. Pachatelé znají různé detaily, hrají na city, nestydí se za srdceryvné vyprávění. Vloudí se do bytu např. za účelem odečtu plynu nebo elektřiny, dělají ze sebe poštovní doručovatele. Vydávají se také za zástupce různých firem, kteří chtějí zlepšit životní úroveň důchodců. Dále nabízejí slevy na léky, výměnu žaluzií nebo oken, roznášejí sociální dávky, různé přeplatky či výhry, tvrdí, že donesou jídlo, že mají zájem o nemovitost v obci nebo vykupují staré železo či starožitnosti.

Zdroj:www.policie.cz